Štamgast: Tajuplný pivovar schovaný za plotom

Štamgast 02

Pri našich cestách za slovenským remeselným pivo sme si to tentokrát namierili na východ. Práve tu totiž sídli pivovar Štamgast. O tomto slovenskom producentovi vieme veľmi málo. Neobjavuje sa na pivných festivaloch, jeho pivo nenájdete tak ľahko a ani s marketingom to nie je nič svetaborné. Aj naša zvedavosť nás však prinútila, aby sme pivovar navštívili.

Pivovar môžeme polohou zaradiť medzi najvýchodnejších výrobcov remeselného piva u nás. Nachádza sa v obci Chmeľov v okrese Prešov. Nevieme, či pivovar má nejakú podnikovú predajňu, alebo nie. Ideme tak naslepo a v obci sa pýtame miestnej obyvateľky, či majú pivovar. „Áno, nejaký pivovar tu je. Ale neviem, či funguje,“ hovorí nám a ukazuje cestu. „Musíte ísť po tejto ceste. Nájdete ho oproti cigánskej osade,“ naviguje nás miesta. Po krátkej jazde sme v cieli. Vo vzduchu cítime vôňu vareného sladu, pri pivovare však nejakú podnikovú predajňu či krčmu hľadáme márne. Celá budova je obohnaná vysokým plotom, dobýjať sa a vyklopávať sa nám nechce. Chyba, stretnutie sme si mali dohovoriť dopredu.

Štamgast 03Sadáme tak za počítač a zisťujeme podrobnosti. Pivovar má celkom slušnú internetovú stránku. Na nej zisťujeme prvé podrobnosti. „Pivovar sa nachádza v obci Chmeľov, okres Prešov od roku 2012, so zámerom vyrábať kvalitné pivo v regióne. Je to ekologicky čisté prostredie nezaťažené priemyslom ani poľnohospodárskou výrobou,“ píše pivovar na stránke. Podľa nej používa na výrobu piva vlastný zdroj vody zo 40-metrového vrtu. Prekvapuje aj výrobná kapacita. „K pivovaru je novopostavená prevádzka s ročnou kapacitou 4000 hektolitrov. Varí sa pivo plzenského typu – ležiak svetlý 12 % a 10 % z jačmenného sladu. Na filtráciu používame špičkový sviečkový filter s mikrobiologickým účinkom, týmto sa zabezpečuje trvanlivosť nie pasterizáciou a ani žiadnymi konzervačnými látkami. Na výrobu dozerá skúsený sládok so 40 ročnou praxou,“ píšu na stránke. Z nej sa dozvedáme, že ich pivo ponúka osem podnikov na východe Slovenska. Napríklad reštaurácia Farmer Area v Kapušanoch ponúka pollitrovú dvanástku Štamgast za 90 centov.

Aj keď sa Štamgast chváli tým, že začal pivo variť v roku 2012, jeho história je staršia. Rovnomenný pivovar ste našli v Sabinove. Čo sa stalo a prečo došlo k zmene je záhadou. Vieme len to, že zariadenie pivovaru s Sabinove bolo niekoľko rokov predávané cez realitné kancelárie. Keď sme ho v posledných dňoch hľadali, už sme ho v ponuke realitných kancelárií nenašli.

Pivovar Štamgast vo faktoch
Rok založenia: 2012
Kapacita: 4 000 hektolitrov
Produkcia: svetlý ležiak 10% a 12%