Kombinácia vína, koláčov a piva (Brokreacja Wine Cake)

Prvý nástrel: Kúpili by ste si pivo, ktoré v sebe kombinuje koláč a víno? Zdá sa vám táto kombinácia príliš divoká? Možno áno, možno nie. Poľský kočovný pivovar Brokreacja totiž na trh uviedol pivo s názvom Wine Cake Barrel Aged Wheat Wine. Ide o pivo štýlu Barley Wine, ktoré zrelo v sudoch po červenom víne odrody Tempranillo. Pivovar ho v Poľsku predáva bežne aj v supermarkete. Tam sme ho kupili aj my.

Názov piva: Wine Cake Barrel Aged Wheat Wine

Pivovar: Brokreacja (navarené v pivovare Szczyrzycki Browar Cystersów Gryf)

Druh piva: Barley Wine

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 24 %

Obsah alkoholu: 11 %

Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad plzeňský, chmeľ Magnum, kvasinky.

Cena: Za pivo sme zaplatili 4,5 eura. Fľaša mala objem 0,33 litra.

Farba: Červeno-oranžová. Pivo je jemne kalné.

Pena: Jemnulinká, šľahačkovitá. Rýchlo padala.

Vôňa: Prvý nádych pripomenul šampanské. Rozoznať môžete jahody, čučoriedky, karamel, rum, kvetinky, vanilku i hrozienka.

Chuť: Sladový nástup je výrazný, v strede sa pivo naplno prejavuje. Vyskočí mliečna čokoláda, hrozienka, vanilka, rumová linka i lesné ovocie. Prítomný je aj rozmer vína. Koncovka je príjemne horkastá.

7.5/10

Zhrnutie

Určite to bol zážitok. Pivo v sebe nezaprie, že sa zblížilo s vínom. Náznaky kyslosti, ktorú nájdete vo víne, tento kúsok určite absorvoval. Práve túto kyslosť nájdete v bruchu piva. Okrem nej aj mliečnu čokoládu, rumovú linku či náznaky lesného ovocia (jahody, černice). Vyšší obsah alkoholu cítite. Pivo je ťažšie a občas pripomína akési šampanské. Dávame 7,5 bodu. Treba vyskúšať, aj keď z tohto štýlu sme pili aj lepšie kúsky.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.67/10 (6 hodnotenie)