Kyseláč na Vianoce? Tento sa podaril (Vánoční hruška)

Zichovec - Vánoční hruška

Pivovar Zichovec patrí medzi tie pivovary, ktoré si na koniec roka nachystajú hneď niekoľko kúskov. Časť z nich sa vracia na trh každý rok, časť z nich je nová. Do druhej skupiny môžeme zaradiť pivo s názvom Vánoční hruška. Ide o „kyseláč“, ktorý bol ozvláštnený o zázvor, škoricu a samozrejme hrušku.

Pivovar predstavuje pivo nasledovne: „Ak máte radi kyslé, na Vianoce sme si pre vás pripravili tematický kyseláč so sviatočnou chuťou hrušiek, škorice a zázvoru. Použili sme pomerne veľké množstvo hruškového pyré (200 gramov na liter), takže sa môžete tešiť na skutočne výdatnú chuť.“

Názov piva: Vánoční hruška – Sour Ale with Pears, Cinnamon and Ginger

Pivovar: Rodinný pivovar Zichovec

Druh piva: Sour Ale

Krajina: Česká republika

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu:  5,1%

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, hrušky, zázvor, škorica, chmeľové produkty.

Cena: Za pollitrovú plechovku sme zaplatili necelých šesť eur.

Farba: Svetlo-žltá, pivo je kalné.

Pena: Vysoká, zložená s jemných bubliniek.

Vôňa: Kombinácia hrušky, výraznej škorice, ale aj zázvoru a grepu.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť je jemne vyššia. V chuti kombinácia hrušky, zázvoru, škorice a grepu. Kyslosť je nevýrazná, nevtieravá, doznievanie je ovocné s výraznou stopou po škorici a ďalšom korení.

8/10

Zhrnutie

Vymyslieť v dnešnom pivnom svete niečo originálne je ťažké. V tomto prípade sa to však Zichovcu naozaj podarilo. Ide o iskrivé, pekne vyskladané a dobre piteľné pitie. Hruška aj škorica sú výrazné, nekričia však a pekne sa rozvíjajú. Tento kúsok môže osloviť aj fanúšikov piva, ktorí kyseláče veľmi nemusia. A treba povedať aj to, že pivo má skutočne vianočný nádych. Za nás je to osmička.