Včera som mal tú česť ochutnať IPA Manjula od Steigeru. Po dlhom čase mi priniesli štýl IPA načapovaný v krígli a ja som si zaspomínal na začiatok remeselného piva v Bratislave (snáď môj myšlienkový pochod chápete, aj keď Steiger nie je remeselný pivovar a priznajme si to, Manjula nie je IPA). Dnes sme už rozmaznávaní a poháre typu Snifter či Pinta sú bežne aj na Slovensku. Majú rôzne poháre pre rôzne pivné štýly zmysel?
Všetci fanúšikovia remeselného piva kričia áno! No, všetci nie, niektorým je to jedno, hlavne, že to pivko je dobré. Na pohári ale naozaj záleží. Neviem si osobne predstaviť piť výčapnú desinu z mníšskej čaše, takisto si neviem predstaviť piť Imperial (vysoký obsah alkoholu) v krígli.
Rôzne tvary pohárov dávajú do popredia rôzne vlastnosti piva. Samozrejme, veľmi dôležitý je materiál, z ktorého je pohár vyrobený. Kedysi sa napríklad používalo drevo, avšak to ovplyvňovalo chuť a vôňu piva, a v prasklinách pohára sa ľahko skrývali baktérie. Ešte predtým boli poháre z olova, no tie takisto ovplyvňovali chuť a vôňu, dokonca dochádzalo aj k otrave olovom. Už dlho sa používa sklo ako optimálna nádoba, neovplyvňuje chuť a vôňu, vidíte, čo pijete, a dá sa ľahko tvarovať, čiže pomalý každý pivný štýl môže mať vlastný pohár.
V našich končinách je jedným z najpoužívanejších pohárov Krígeľ (Mug). Patrí do každej krčmy, no nájdeme ho aj v moderných remeselných puboch. Ako jeden z mála ma rúčku, takže sa reálne nedotýkate skla, ktoré prichádza do kontaktu s pivom (tým pádom si ho zbytočne neotepľujete). Takisto sa vyznačuje hrubým sklom, málokedy sa rozbije, čím sa stáva obľúbeným pre puby, pivovary, ale aj podnapitých, čo radí štrngajú. Je optimálny na ležiak, rovnako ako ďalší príklad obľúbeného poháru, Pilsner Glass.
Kto z takého pohára nepil? Asi každý z nás. Stvorený na ležiaky, dlho si drží penu, vhodný na nasýtené kúsky s nižším alkoholom.
Weizen Glass, ako už názov naznačuje, je určený na pšeničné pivá. Jeden z najvyšších pohárov, s priestorom na veľkú penu. Dokáže vyzdvihnúť aj veľmi jemné arómy v pive.
IPA. Medzi remeselnými pivami ide o najobľúbenejší pivný štýl. Aj napriek tomu, že je u nás všeobecne najobľúbenejším hneď po ležiaku, je medzi nimi obrovská priepasť (ležiak tvrdo dominuje, a to u nás aj celosvetovo). Každopádne, tento konkrétny štýl ma tiež vlastný optimálny pohár, IPA Glass. Ten vytvorila spoločnosť Spiegelau v spolupráci s hlavnými sládkami pivovarov Sierra Nevada a Dogfish Head. Tvar poháru dáva do popredia vôňu a chuť chmeľov. Zároveň udržiava pekne penu a čerstvú chuť piva.
Obľúbeným pohárom pre vrchne kvasené štýly je Pinta (na obrázku typ Nonic Pint, používaný hlavne v UK). Je odolný a navyše sa dobre skladuje. K tomuto poháru pasuje pomaly každý pivný štýl, klasický Blond či Pale Ale, ale aj Brown Ale či Stout.
Snifter je posledný pohár, o ktorom si povieme. Ako naznačuje názov, do tohto pohára si nalejete pivo, pre ktoré je dôležitá vôňa, pohár ju totižto svojim tvarom zachycuje a vy ju krásne cítite aj dlhšiu dobu po naliati. Je perfektným najmä pre pivá s vyšším obsahom alkoholu, napríklad pre belgické štýly (Tripel, Quadrupel), Strong Ale, Barley Wine, či pre Imperial Stout. Do tohto pohára si proste nalejete pivo, ktoré v ňom bude dlhšiu dobu, a ktoré nechcete vypiť pri chladničkovej teplote (mnoho silných pív by sa malo kvôli svojej komplexnosti piť pri vyššej teplote).
Pohárov je veľa, no aj tak bude vždy najviac záležať na tom, čo je v nich naliate. Snáď Vám tento krátky prehľad pomohol a nabudúce, keď Vám v bare donesú pivo, pochopíte, prečo zvolili práve ten konkrétny tvar.
***********************************
Elchapak
Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.
Snímky: Flickr, Amazonaws, Pixabay, Createandbarrel, Foodal, Finneyshomebrew, Foodal, Foodal,