Berlin Beer Week 2017: Ukážka pivného neba

V Berlíne sa v dňoch 21. – 30.7.2017 oslavovalo remeselné pivo. Do tejto oslavy sa zapojilo 55 pubov či pivovarov, kde sa počas týchto desiatich dní dalo ochutnať to najkvalitnejšie remeselné pivo na svete. Nám sa podarilo navštíviť štyri z nich.

1. Mikkeller Berlin

Mnoho z vás pozná Mikkeller, úžasný dánsky pivovar s obrovskou produkciou. Bar v Berlíne je nádherný, štýlový, po stenách sú povešané typické obrazy, podľa ktorých hneď viete, kde sa nachádzate. V bare je 24 píp, kde sa čapujú prevažne Mikkeller pivá. Špeciálne pre Berlin Beer Week spravil bar 3 udalosti. My sme stihli práve včas WarPigs Brewpub Tap Takeover (na pípach bolo pivko z pivovaru Warpigs). Ide o spojenie síl práve Mikkelleru a amerického 3 Floyds. Pivá nesklamali a najviac v pamäti ostala ich New England IPA, ktorá bola správne špinavá a šťavnatá. Cena sa vyšplhala aj na 9 € za 0,4 l, ale odchádzali sme spokojní.

2. BRLO Brwhouse

Ide o pomerne nový remeselný pivovar priamo z Berlína. Aj tu môžeme hovoriť o krásnych priestoroch. Posedenie vonku bolo viac ako príjemné, pivo rovnako tak. Pub je pomerne veľký, no bol preplnený, čo perfektne dopĺňalo atmosféru. Na čape bol ich klasický Pale Ale, výborná German IPA, alebo Baltic Porter. Zároveň mali aj hosťujúce pivovary, za zmienku stojí BBF Berliner Bierfabrik Maple Walnut Stout. O pivovare BRLO ešte budeme počuť.

3. KASCHK

Naša prvá zastávka nasledujúceho dňa. Opäť boli na pípe pivá špeciálne pre Berlin Beer Week. Tentoraz išlo o Omnipollo (Švédsko) a Buxton (UK). Prečo práve tieto dva pivovary? Pre ich „zmrzlinové“ spolupráce. Pivo, čo chutí ako zmrzlina. A funguje to! Osviežujúca citrónová alebo hustá a silná čokoládová, načapovaná cez granitu. Mohli ste si samozrejme dať aj „klasické“ pivko, nás najviac lákalo Buxton King Slayer. Možno ste o ňom počuli, ide o Imperial IPA pomenovanom podľa postavy z Game of Thrones, Jamie Lannister. Tento podnik bol skvelým predjedlom pred hlavným chodom, Stone Brewing Company.

4. Stone Brewing Berlin (Closing Event)

Ide o jeden z najlepších pivovarov Ameriky, ktorý otvoril svoje brány aj pre Európu, keď vybudoval obrovský pivovar spolu s taproomom v Berlíne. Pivovar je pomerne od ruky, no kto príde, neodíde sklamaný. Miesto doslova vyžaruje luxusom, myslelo sa na každý detail a vy si užívate každý moment. Išlo o uzatváraciu udalosť celého pivného týždňa. Ak ste sa chceli udalosti zúčastniť, museli ste zaplatiť vstupné. Na výber boli tri možnosti, my sme si zakúpili VIP lístok, ktorý stál 70 € a v cene boli pohár, tričko, jednohubky (krídelká, rebrá či losos) a pivá dovezené špeciálne pre túto udalosť zo San Diega (originálny americký pivovar), ktoré mohli piť len tí s VIP lístkom vo VIP zóne. Dostali sme aj 12 žetónov, keby chceme ochutnať iný pivovar, ako Stone (bolo tam asi 50 rôznych pív z lokálnych pivovarov).

Na snímke vidíte špeciály dovezené z Ameriky. Ako môžete vidieť, boli medzi nimi Saison v sudoch z bieleho a červeného vína, pivo Double Bastard Ale s pridanými chilli papričkami priamo zo záhrady zakladateľa Grega Kocha, či Imperial Stout. Náš favorit? Wootstout, Russian Imperial Stout, ktorý bol navarený v spolupráci s Will Wheatonom (herec, napríklad Star Trek) a Drew Custisom (alternatívne spravodajstvo fark.com). Silný, s krásnym plným telom a chuťou čokolády, vanilky a bourbonového sudu. Ak budete mať niekedy možnosť ochutnať, odporúčame!

Event začínal o 13., odchádzali sme odtiaľ o polnoci, no tých 11 hodín ubehlo ako voda pivo. Ak sa do pivovaru raz vyberiete, odporúčame si zaplatiť aj prehliadku pivovaru s ochutnávkou na konci. 3 € za približne 45 minút sú v podstate symbolické.

Na záver len jedno, ak ste už po tohtoročnej dovolenke a rozmýšľate, kam pôjdete budúce leto, Berlín je skvelou voľbou 🙂 🙂

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.

Snímky: Elchapak, Brlo Brwhouse