Martins: V EÚ nie je do 0,5 promile problém, bavme sa o tom

Bolo to opäť zaujímavé. Máme za sebou pivovarnícky rok 2017 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť tradičnú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá spolumajiteľ martinského pivovaru Martins Michal Pilka.

Aký bol pre vás rok 2017? Čim bol iný ako predchádzajúce?
Do roku 2017 sme vstupovali v očakávaní, akým spôsobom sa bude vyvíjať odbyt nami vyrábaného piva. Mali sme za sebou štart v roku 2016, pri ktorom sa na našu stranu postavilo množstvo majiteľov výčapov, pohostinstiev a reštaurácií a spoločne sme začali pivné povstanie v Martine. Vďaka majiteľom jednotlivých prevádzok sa mohli martinské pivoňky a pivoniery zoznámiť s našim pivom MARTINS.

Už v roku 2016 sa na našu stranu pridalo množstvo pivoniek a pivonierov, ktorí vytvorili samostatné odbojové bunky a brigády, ktoré aktívne bojovali proti takzvaným „rovnako dobrým pivám“ a svojím heroickým nasadením nám pomohli postupne vytlačiť okupačné pivá z jednotlivých prevádzok a tak prispeli k znovuzrodeniu a návratu martinského piva do Turca. Rok 2017 ukázal, že paradesantné brigády tvorené martinskými pivoniermi naďalej pokračujú v dobýjaní ďalších pivných pevností a dobyté stanovištia urputne bránia za čo im patrí obrovská vďaka zo strany pivovaru MARTINS.

Čo považujete za pivovarskú udalosť tohto roka? Udalosť roka?
Za pivovarskú udalosť považujeme, že ľudia si začínajú nachádzať cestu k slovenským pivám, ktoré sú vyrábané remeselným spôsobom a tým dávajú priestor inakosti.

Na čom by mal pivovarský sektor popracovať, aby sa posúval ďalej?
Bolo by celkom na mieste otvoriť diskusiu ohľadom témy „Veselý šofér za volantom“ ako to platí v mnohých krajinách Európskej únie ako napríklad Rakúsko, Nemecko,Taliansko, Francúzsko a mnohé ďalšie, kde alkohol testery akceptujú hodnoty do 0,5 promile alkoholu v krvi.

Aký bude pre vás rok 2018? Čo je pre vás najväčšia výzva?
Aký bude pre náš rok 2018? Ako hovoria pivovarníci „Daj Boh Šťastia“ tak aj v našom prípade sú naše vyhliadky na rok 2018 v rukách božích a čo sa týka výzvy na nasledujúce obdobie, tak to by mal byť tvrdý boj za oslobodenie pivného trhu na Slovensku od okupačných zahraničných pív, nakoľko si myslíme, že slovenské pivovarníctvo je na vysokej úrovni čo sa týka kvality vyrábaných pív a aj technologického vybavenia jednotlivých pivovarov na Slovensku. Je tu množstvo výborných sládkov, ktorí dokážu uvariť širokú škálu pív vo veľmi vysokej kvalite a preto si myslíme, že slovenské pivo si už našlo množstvo pivoniek a pivonierov, ktorí spoločne naštartujú celoslovenské pivné povstanie, ktorého hlavné motto bude Slovák slovenské pivo.

Snímka: FB Martins