Mesto, ktoré si každý pivár musí zamilovať

Rising Sons Brewery, Cork, Írsko

Hneď, ako sme prišli do írskeho mesta Cork, mal som vytipované tri miesta, ktoré som chcel navštíviť. Jedným z najväčších lákadiel je určite pivovar Rising Sons Brewery. Tu aj začala moja cesta.

Pivovar, a samotný bar, pripomínal Ameriku. V celom bare bolo hneď niekoľko televízorov, kde išiel šport. Takisto sú po celom bare rozmiestnené ocenenia, ktoré pivovar získal za svoje pivá.

Od pivovaru som ochutnal všetko, čo mali na pípe. Vyčnievala ich Session IPA a potom všetky pivá z tejto ochutnávky:

Prvý bol Lager, ktorý aj bol vyhlásený za najlepší ležiak v Írsku. Základ tvorí plzenský slad, nachmelený nemeckými chmeľmi. Bol veľmi piteľný a bol to najlepší ležiak, čo som pil v Írsku. Aby som bol úprimný, bol jediný 😀 Ale to neuberá na jeho kvalite.
Druhý bol opäť oceňovaný, Irish Dry Stout. Typický, veľmi jemný s nízkou karbonizáciou, čokoládová a kávová linka. Príjemné pitie, nevideli by ste ale veľké rozdiely oproti napr. O’Hara’s alebo Murphy’s.
Tretia je IPA. Robená na americký štýl, na začiatku pekne citrusová, na konci dobre horká.

Okrem pív od Rising Sons Brewery som v bare ochutnal aj túto trojku:

Ak si pamätáte, v Galway som mal fantastický kyseláč od White Hag. Toto bola APA a teda bol som sklamaný. Možno to bolo veľkými očakávaniami po tom kyseláči a po výborných pivách od Rising Sons. Na druhú stranu Founders All Day IPA bola veľmi ľahko piteľná, a Hope Beer Handsome Jack bola tá plná ovocná IPA, ktorú by na Slovensku väčšina ocenila.

Franciscan Well je veľmi známy pivovar a pub v Corku, a to bola moja ďalšia zastávka.

Z ich tvorby som ochutnal len jeden kúsok, Franciscan Well Chieftain IPA. Na tamojšie pomery ide o slabý kúsok. Nachmelená je rovnako, ako bol ležiak v Rising Sons. Použité nemecké chmele + doplnený o dry hop s citrou. Išlo do mňa veru pomaly (ja viem, že o tomto čase som už toho dosť mal v sebe, ale však vy ešte uvidíte…).

Pozrel som sa na tabuľu hosťujúcich pív a tam toto:

Ako môžete vidieť, mali Cask Pale Ale od Metalman Brewing. Samozrejme som si ho dal a bol lepší, ako Cask Ale, čo som mal v Belfaste. Oveľa lepšie sa pil a bol tak čerstvý, ako to len ide. No a dal som si samozrejme aj Yellowbelly. Neviem si na Slovensku predstaviť pub, kde by čapovali Brewdog a ani by to nedali do názvu. Toto je totižto spolupráca Yellowbelly a Brewdog. Kyseláč s čiernymi ríbezľami a medom, s názvom Kottbusser. Presný názov štýlu je: Kottbusser Blackcurrant & Heather Honey Kettle Sour. Kottbusser je starý nemecký štýl, ktorý bol obľúbený v 18. storočí, kyslý podobne ako Berliner Weisse, ale s jedným základným prídavkom: medom. Môžete si aj pozrieť video z varenia tohto piva, ktoré je snahou írskeho a škótskeho pivovaru pripomenúť tento pivný štýl.

V pohári vyzeralo takto:

Bolo samozrejme kyslé, výrazne bolo cítiť lesné ovocie a med tam pôsobil úžasne, nasladlo. Snáď aj na Slovensku sa dočkáme 🙂

Ani toto nebol koniec. Návštevy Rising Sons Brewery, aj Franciscan Well Brewery & Brewpub dopadli nad očakávania. Cestou do finálnej destinácie, Sin é, známeho pubu so živou hudbou, som uvidel toto:

Bolo to doslova cez ulicu. V Sin é som dal jedno pivo a išiel som kuknúť The Abbot’s Ale House.

V tejto chvíli som Cork miloval. Nevedel som, či prežijem noc, lebo mal som v sebe už tak 15 pív (0,2l – 0,5l) a tu ma čakalo ešte 8 (6 x 0,2l a 2 x 0,5l). Ale som len človek.

Cork

Na tejto fotke môžete vidieť Wicklow Wolf Brewing Company a ich Misty Mountain Hop Zozo IPA, Sierra Nevada a ich Sidecar Orange Pale Ale, môj milovaný Siren a ich Suspended in Wheat Hazy Pale Ale. Slabé nebolo ani jedno, no jedno vyčnievalo.

Siren a ich neskutočný pšeničný ale. Fakt že lepší som nemal a svedčí o tom aj to, že som si ho dal aj do ďalšej ochutnávky, kde som pridal aj Anderson’s Irish Ale od Lough Gill Brewery a Juice Ball, New England Session IPA, od Blacks Kinsale Craft Brewery. Nič ale nemalo na Siren. Keďže Farmhouse Ale už čapovaný nemali, rozhodol som sa dať si plechovečku z chladničky.

Zaujalo ma to hlavne kvôli Brewdogu, je to ale celkovo spolupráca ôsmych pivovarov, ma osem percent alkoholu a použili osem rôznych chmeľov. Ako môžete vidieť, je to NEIPA a bola rovnako šťavnatá, ako vyzerá. Mango a pomaranče prevládali, mouthfeel pivné porno a na konci horkosť. Keďže mi nestačilo, dal som si ešte jednu, poslednú, plechovečku.

Fourpure Brewing Co. a ich Juicebox Citrus IPA. Bolo to podobne svieže, čerstvé a chutné. Vo vôni prevládali citrusy, hlavne teda pomaranče, mango, bola tam cítiť aj jemná trpkosť limety, ktorá dopĺňala horkosť chmeľu. Parádne ukončenie, aké si Cork zaslúžil.

Úprimne neviem, čo bolo najlepšie, bolo tu totižto veľa výstavných kúskov. Keď ale musím…

Najlepšie pivo v Corku: Siren – Suspended in Wheat Hazy Pale Ale

Ďalšia časť: Dublin

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.