O fínskom pive zo Slovenska píšu aj Američania

Žena uverila, že idem variť pivo, až keď sa na sporáku varila voda, hovorí s úsmevom Martin Lučko.

Nestáva sa často, aby o slovenskom pive písali v zahraničí. Tobôž nie v Amerike. Aj preto možno považovať každý jeden článok za malú senzáciu. Zahraničnou publicitou sa aktuálne môže pochváliť Martin Lučko z pivovaru Jama Craft Brews. Aj v Amerike si totiž všimli, že malý slovenský pivovar pomenoval svoje pivo po fínskom hokejistovi Jarkkovi Ruutuovi.

Ak by ste si mysleli, že si o slovenskom pive prečítate na špecializovanom pivnom webe, asi by ste boli prekvapení. O podarenom kúsku totiž informuje športový portál Yahoo Sports. „Stresujete? Potrebujete prestávku? Dali by ste si jedno studené? Žijete na Slovensku? Chýba vám Jarkko Ruutu? Potom máme pre vás všeliek. Jaarko Ruutu Smash Beer je oficiálne na trhu!,“ píše Josh Cooper, editor rubriky Puck Daddy na Yahoo Sports. Fínsky hokejista je v NHL známe meno. Síce už štyri roky nepôsobí v zámorí, stále si ho však pamätajú. Autor článku vysvetľuje, aké je to SMASH pivo a cituje charakteristiku tohto špeciálu priamo zo stránky Slováka. „Obsah alkoholu je na úrovni 4,8 percenta … tak vám to chvíľu potrvá kým vás „smešne“, píše Američan.

Jarkko Ruutu

Práve „fínskym“ pivom sa Martin Lučko zviditeľnil najviac. Pôvodne pritom na marketing vôbec nemyslel. Chcel len navariť najjednoduchšie pivo z jedného druhu sladu a chmeľu. „Teda S.M.A.S.H. beer (Single Malt And Single Hop). Jarkko bol známy svojimi “smešmi” a pracovný názov bol tu. Zaužíval sa ďalej, aj keď dnes to už nie je smash beer,“ vysvetľoval prednedávnom pre portál oPive.sk pozadie pomenovania piva Martin. Ten vtedy uviedol, že meno piva chcel aj zmeniť. „Už aj bol úmysel ho premenovať (Sid is not dead), aby ľudia neboli zmätení, že ide o fínske pivo,“ prezradil. Našťastie sa tak nestalo.