Parádny kúsok od susedov z Česka (Barrel-Aged Barley Wine)

Matuška, Barley Wine, pivo

Pivný štýl Barley Wine nie je v našich končinách až tak rozšírený. Dôvody sú celkom logické. Ide o silné pivo, ktorého sa až tak veľa nevypije. Na strane druhej, dokáže ponúknuť maximalizovaný pivný zážitok. Tóny sú hutné, telo mnohorozmerné a pivo ako také pekne hrejivé. Svoju verziu „jačmenného vína“ predstavil aj český pivovar Matuška. Jeho pivo nesie meno Barrel-Aged Barley Wine a charakterizoval nasledovne: V našom podaní ide o celosladové 28-stupňové pivo. Náš Barley Wine dozrieval viac ako šesť mesiacov v drevených sudoch po whisky a bourbone, ktoré pivu dodali ešte intenzívnejší vôňu a chuť. Pre časť dubových sudov sme sa vydali priamo do destilérky v Nemecku, tá druhá k nám pricestovala rovno z USA.

Pivo dozrievalo nielen v tankoch a sudoch, ale aj vo fľašiach, tzv. Bottle conditioning. V našom podaní ide o tú najčistejšiu verziu, ale zároveň veľmi komplikovanú cestu. Do fliaš sme pridávali mladé kvasiace pivo, ktoré vo fľašiach vykvasilo, a tým pádom dotlakovalo. Pivo tak získalo na rezkosti a ešte viac sa zaguľatilo veľmi plné telo. S pivom sme si teda hrali skoro celý rok.“

Názov piva: Barrel-Aged Barley Wine

Pivovar: Pivovar Matuška

Druh piva: Barley Wine

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 28°

Obsah alkoholu: 13,5 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, jačmeň, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol internetový obchod Fľaškareň.sk

Farba: Jantárová, pivo je jemne kalné.

Pena:  Smotanová, stredne vysoká. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa:  Nie je až tak výrazná. Rozoznať môžete kombináciu medu, sladu, alkoholu, orieškov, sladkého drievka, sušených sliviek i ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo piva je plné, keď ponúka kombináciu medu, karamelu, náznakov sušeného ovocia, korenín i alkoholu. Náznakom zachytíte whisky, ale len v úzadí. Koncovka je na štýl horkejšia. Alkohol pene doznieva a hreje ešte niekoľko sekúnd po dopití.

8.5/10

Zhrnutie

Pivo Barley Wine patrí medzi špecifické štýly, s ktorým zväčša končíte večer. Niekoľko sme ich už testovali a tak môžeme porovnávať. V tomto prípade ponúka Matúška krásne vyladený Barley Wine. Prechody sú pekné, celkové vyznenie lahodné a alkohol schovaný, keď vám zaklope až pri nejakom piatom dúšku. V tomto prípade nechýba k absolútnej dokonalosti trocha viac iskrivosti a viacrozmernosti. Ale to sme už len nároční. Je to parádny kúsok, ktorý od nás získava 8,5 bodu. Boli by sme zvedaví, keby sme jednu fľašu nechali na otestovanie o pol roky či rok.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.29/10 (7 hodnotenie)