Pivo? Abstinenčné spolky proti nemu zbrojili už v 19. storočí

História piva, krčiem, ale aj kuriozity okolo tohto zlatistého moku. To všetko môžete vidieť na výstave Žít pivo, ktorá sa koná v Brne na tamojšom Špilberku. O pive, ale aj výstave sme sa porozprávali s Michaelom Kalábkom z oddelenia vonkajších vzťahov Múzea mesta Brno.

Brno 3

Prečo ste sa v Brne rozhodli usporiadať výstavu o pive?
Ľudia často vnímajú Brno ako metropolu vinárskej južnej Moravy. Je pravdou, že v Brne je vinotéka skoro na každej ulici a k  vinohradom je to blízko, ale podobne silná tu je aj pivná kultúra a vždy bola. Už keď bolo Brno povýšené v roku 1243 na mesto, v privilégiách sa jasne zmieňuje aj výroba piva a sladu. V priebehu storočí bolo v Brne aj jeho bezprostrednom okolí mnoho pivovarov, v Brne tiež pôsobil geniálny sládok a pivný  reformátor a inovátor František Ondřej Poupě. Za minulého režimu síce v Brne zostal napriek predchádzajúcej bohatej tradícii pivovar len jediný, teraz sa ale situácia znovu mení. Pôsobí tu osem menších i väčších pivovarov, sú tu krčmy, ktoré si varia vlastné pivo, a hlavne – ľudia majú o nekonvenčné pivá  stále väčší záujem. Prišlo nám preto zaujímavé zmapovať históriu brnenských hostincov a pivovarov, v Brne sa skrátka pivo žilo vždycky.

Čím je výstava špecifická?
Snažili sme sa, aby bola čo najviac interaktívna. Návštevníci si chvália hlavne pivné debny, ktoré sa vysúvajú zo stien. V debnách nájdu fľaše  a na ich etiketách veľa informácií a zaujímavostí. Najviac ich ale zaujímajú  dobové krčmy, v ktorých si môžu posedieť: máme tu miestnosť, ktorá je zariadená ako hostinec z konca 19. storočia, ale aj socialistickú štvrtú cenovú, kde sa čas zastavil v 70. rokoch. Výnimočné je ale aj časové rozpätie výstavy – zachytáva úplné počiatky varenia piva rovnako ako nedávnu minulosť.

Čo na podujatí ďalšie môžu návštevníci na podujatí navštíviť?
Okrem už spomínaných dobových krčiem tu sú napríklad modely stredovekých sladovní a pivovarov, obrie nádoby s rôznymi druhmi sladu k ohmataniu alebo naše vlastné archeologické nálezy, tzv. Brnianske poháre. Sú to také veľké hlinené korbely  z 15. až 16. storočia. Krígľov  je tu vôbec veľa, podobne ako podtáciek, etikiet a pivných fliaš. Pôsobivé sú obzvlášť historické fotografie už dávno zaniknutých krčiem a pivovarov. Návštevníci však na Špilberku nájdu aj samotné pivo. Bol by nezmysel mať výstavu o pive a žiadne nečapovať. Parný pivovar Hauskrecht z Brna nám preto k výstave uvaril výbornú horkú desiatku nazvanú ako inak než Špilberk. Plnoletí návštevníci výstavy ju majú za zvýhodnenú cenu, v hradnom bistre sa ale čapuje po celé leto až do konca septembra.

Brno 2

Ktorá pivná kuriozita vás najviac zaujala?
Najkurióznejšie sú jednoznačne agitačné  letáky brnenského abstinenčného spolku. Ten prezieravo upozorňoval na neduhy spojené s pitím alkoholu už v 19. storočí. Mňa  samého bavia stredoveké sťažnosti mešťanov na kvalitu piva. Je vidieť, že aj klamanie má dlhú tradíciu, ale našťastie sa Brňania  vždy vedeli ozvať.

Aký je ohlas na výstavu, ktorá sa začala v polovici júna a potrvá až do konca roka?
Prekvapil a potešil nás veľmi pozitívny ohlas. Pravda, keby sme k výstave nemali vlastné pivo, bolo by to zrejme horšie. Ľuďom sa páči práve to, že si plno vecí môžu ohmatať a vyskúšať, že môžu posedieť v maketách dobových krčiem. Návštevná kniha je plná milých odkazov, aj cudzojazyčných, jeden bol dokonca v hebrejčine.

Snímky: Múzeum mesta Brno