Česko je krajina, v ktorej hrá pivo dôležitú úlohu. Stalo sa jedným z prvkov národnej hrdosti. A susedia už stihli inšpirovať mnohé slovenské projekty. Jeden z nich sa rozbehol tento rok v Pieninách. Ide o kočovný pivovar Steamrock. Hlavný predstaviteľ Marek Halčín pre oPive.sk hovorí, že nechce zostať len pri kočovnom varení.
Inšpirácia u susedov
Pivný príbeh Mareka sa začal písať v susednom Česku. U susedov nielenže žil, ale našiel si tam aj manželku. Ako sám hovorí, prešiel množstvo tamojších podnikov a pivovarov. „Najviac ma však inšpiroval pivovar Trautenberk. Ide o pivovar pod Sněžkou. Prostredie sa v mnohom podobá na moje rodisko,“ približuje dôležitý moment Marek.
Ten si povedal, že keď to funguje tam, musí aj doma v Pieninách. Navyše, dôležitú úlohu zohral príchod rodiny. Aj kvôli nej sa presťahovali s manželkou naspäť do Spišskej Starej Vsi. V roku 2019 si zakúpil domovaričský set a začal variť pivo v domácich podmienkach.
Reakcie okolia na jeho produkty boli pozitívne. Jeho produkciu však neocenili len laici, ale aj odborníci. Marekovo pivo sa umiestnilo na druhom mieste v kategórii APA, IPA, NEIPA na podujatí Domovaričský krígeľ z Bel ej 2022.
Profi varenie
Už pri začiatkoch varenia myslel na to, že raz by chcel variť aj profesionálne. Absolvoval tak certifikovaný kurz pivovarníctva na SPU v Nitre. Zároveň si obehal všetky pivovary v regióne, aby si zistil, či by u nich vedel variť kočovne.
Prvú várku piva tak uvarili v pivovar Fólkvang Brewery v Poprade. Podľa jeho slov najprv absolvoval asi päť spoločných varení, aby si následne navaril pivo sám. Okrem Popradu však varí aj v Kežmarku, kde využil služby tamojšieho pivovaru Brauhaus. „Situácia sa vyvinula tak, že tam teraz chodievam aj brigádovať,“ smeje sa Marek.
Jeho pivovar nesie názov Steamrock. A prečo práve tento názov? „Inšpiroval som sa kopcom u nás. Ten nesie goralský názov Stymrok. Trocha som ho „poangličtil“ a tak vznikol názov pivovaru,“ vysvetľuje pivovarník.
Aj festival
Aktuálne má pivovar Steamrock v ponuke tri pivá: 12-stupňový ležiak, 12-stupňovú Session IPA a ľahký 8-stupňový Summer Ale. Pivo je možné ochutnať v podniku Ramagu Ateliír v Spišskej Starej Vsi.
K dispozícií bude aj na pivnom festivale Pivo v Pieninách, ktorý sa uskutoční 1. júla na prvom nádvorí Červeného kláštora. Marek patrí medzi spoluorganizátorov podujatia. „Aj pivovar som zakladal s tým, že chcem regiónu ponúknuť remeselné pivo. Verím, že oslovím nielen turistov, ale aj miestnych,“ prezrádza.
Marek pritom neskrýva plány, že raz by sa chcel dopracovať k vlastnému pivovaru. „Ešte je k tomu dlhá cesta. Navyše, teraz si to určite nemôžem kvôli rodine dovoliť. Musím popracovať na značke, marketingu aj distribúcií,“ hovorí Marek s tým, že pivovar by rád postavil buď v Spišskej Starej Vsi alebo niekde v mikroregióne.
Prečítajte si aj
Snímky: FB Steamrock