Optimalizácia nákladov. To je slovné spojenie, ktoré museli majitelia podnikov a pivovarov v posledných mesiacoch riešiť. Pandémia priniesla do gastrobiznisu nové pomery. Šetrenie bolo teda nutnosť. Ako naňho, ukázal plzeňský pivovar Beer Factory.
Výrazná úspora
Aj keď pivovar Beer Factory nie je na Slovensku až taký známy, slovenskí pivári sa s ním už mohli stretnúť. Pivo z tohto pivovaru ponúka napríklad Múzejný pivovar po tom, čo dočasne prestal s varením vlastného piva.
Ešte známejší je jeho zakladateľ – Josef Krýsl. Bývalý sládok Gambrinusu sa dal na vlastnú dráhu a začal vyrábať minipivovary po celej Európe. V roku 2016 však s veľkou pompou otváral svoj pivovar, ktorý nazval Beer Factory.
„Dlho som mal v hlave plán na priemyselný pivovar, vždy som chcel pivo iba vyrábať. Súhrou okolností je z toho pivovar reštauračný. Stojí za tým hlavne môj dlhoročný kamarát, krčmár Viktor Starý. Vždy mi hovoril: Keď nájdem vhodný priestor, tak mi v ňom taký pivovar postavíš,“ hovoril v roku 2016 pre iDnes.cz Jozef Krýsl.
Ročná kapacita pivovaru dosiahla dvetisíc hektolitrov, čím sa zaradil medzi väčšie minipivovary v krajine. Jeho súčasťou bola reštaurácia s kapacitou pre 160 hodí, s terasou sa kapacita prehupla cez 200 miest. Na výčape bolo osem domácich pív.
Zatvorenie reštaurácie
Už v septembri minulého roka sme informovali, že pivovar bol nútený reštauráciu zatvoriť. „Je to smutné, ale tržby nás neuživia, spadli na zlomok toho, koľko na prežitie potrebujeme. Reštaurácia skončí, pivo však budeme variť ďalej,“ povedal pre Lidové noviny Krýsl.
A aktuálne už pivovar Beer Factory v Plzni pivo ani nevarí. Majitelia sa rozhodli, že pivovar kvôli nižším nákladom presťahujú na dedinu. Konkrétne si prenajali pivovar v obci Letiny, ktorá je od Plzne vzdialená 35 kilometrov.
Mali výhodu v tom, že pivovar poznali, keďže ho aj postavili. „Začali sme 3. marca, technológiu poznáme, je rovnaká, akú sme mali v Plzni. Tu sme schopní vyrobiť 1 000 hektolitrov za rok, čo bude až v čase, keď začnú ísť sudy, jednoduchšie predať. Z Letiny už dodávame do Prahy, Liberca, Brna, Hradca Králové, Třebíča, Olomouca a Bratislavy,“ uviedol pre České noviny sládok pivovaru Petr Krýsl.
Pivovar týmto presunom ušetril dve tretiny nákladov. Predovšetkým išlo o vysoký nájom, keďže producent piva sídlil v centre Plzne a nemalou položkou boli aj náklady na platy. „Týmto smerom, výrobou a predajom bez reštaurácie, sme mali ísť už predtým,“ naznačil Krýsl.
„Reštaurácia (až pre 200 ľudí) nás brzdila, zaťažovala a hlavne zo začiatku sme tam nedokázali zohnať kvalitných ľudí. Mali sme stále snahu s tým niečo robiť, ale potom prišiel covid, ktorý nás zastavil, ale skôr nám možno otvoril oči, aby sme dlhy neprehlbovali. Rýchlo zmenil vývoj našej firmy,“ uviedol vrchný sládok.
Ten si okrem iného pochvaľoval, že objednávky rastú aj zo Slovenska. Kým v roku 2019 pivovar predal 1700 hektolitrov piva, vlani to bolo už len 900 hektolitrov. Zväčša išlo o pivo vo fľašiach.
Prečítajte si aj
Snímky: FB Beer Factory Plzeň