Za normálnych okolností sú súperi, ktorí sa snažia osloviť toho istého zákazníka – fanúšika remeselného piva. Žijeme však v ťažkých časoch, ktoré nútia mnohých pivovarníkov rozmýšľať inak. Aj preto sa trojica pivovarov spojila, aby rozvážala svoje piva.
Spolu ďalej zájdeš
Hovoríme o iniciatíve trojice pivovarov – Liptovar, Čierny Kameň a Divný les. Tie sa rozhodli, že budú pivá predávať spoločne. Kým Liptovar a Čierny kameň sídlia na Liptove, Divný les v Banskej Bystrici.
Pivovarníci chcú vytvoriť okruh na trase Ružomberok – Žilina – Bratislava – Banská Bystrica – Ružomberok, v rámci ktorého budú podniky či pivotéky zásobovať svojim pivom. V praxi každý pivovar vytvorí sklad s ponukou všetkých troch značiek a rozdelia si teritória tak, aby čo najjednoduchšie zásobili daný región.
„Sily sme sa rozhodli spojiť koli súčasnej situácii na Slovensku a vo svete. Keďže všetky podniky s remeselným pivom sa zatvorili, chceme samozrejme ostať v povedomí ľudí s naším jedinečným produktom akým remeselné pivo je a dodávať ho ľuďom, ktorí sú už na ňom závislý,“ hovorí s úsmevom Tomáš Maroš z pivovaru Čierny kameň.
Už vážnejšie však dodal, že ako malé pivovary potrebujú pivo predávať pivo tak, aby tieto ťažké časy vedeli prežiť. „S nápadom prišiel pivovar Liptovar z Liptovského Mikuláša a keďže mame všetci dobré vzťahy, tak rokovania prebehli skôr priateľské rozhovory, ktoré trvali veľmi krátko,“ približuje pivovarník.
Aj dlhodobo?
Pivovary naznačujú, že nemusí ísť len o dočasný stav. „Táto spolupráca nie je na škodu a preto asi nebude dočasná. Všetko samozrejme záleží od toho, ako sa situácia na trhu vyvinie. Nikto z nás toto ešte nezažil a dnes sa nedá predvídať, čo bude ďalej. Naše kamarátske vzťahy však naznačujú, že sa budeme navzájom podporovať,“ predpovedá Tomáš Maroš.
Celý gastrosektor aktuálne rieši krízu, ktorá nemá obdobu. Z dňa na deň padli tržby takmer na nulu a mnohé podniky riešia holú existenciu. Najhoršie na celej situácii je to, že dnes nikto nevie povedať, dokedy budú obmedzenia trvať.