Ako posledné mesto na výlete sme zvolili Plzeň. Mesto piva, nie nutne ležiaku a vôbec nie len Prazdroja. Aj keď jeho návšteva bola povinnou jazdou. Prišli sme poobede a dosť unavení z cesty, tak sme si dali len základný okruh. Chvíľu sme uvažovali nad prehliadkou pivovaru a „sklepním okruhem“, nakoniec však sme išli na základný. Pre Moniku to bola premiéra.
Povinná jazda
Históriu Prazdroja pozná asi každý, tak len krátko. Pivovar bol založený roku 1842 a slávny ležiak bol prvýkrát navarený sládkom Jozefom Grollom 5.10. toho istého roku. V tento deň sa v meste koná Plzenský festival na počesť tohto počinu. V roku 1999 sa vlastníkom stáva spoločnosť, South African Breweries, ktorá v roku 2002 fúzuje s koncernom Miller.
V roku 2015 je SAB Miller predaný ďalšiemu gigantovi a to Anheuser-Busch InBev. V 2017 je Prazdroj predaný japonskému koncernu Asahi. Toľko veľmi stručná história klenotu českého pivovarníctva.
Prehliadka bola v poriadku, neviem k tomu veľmi viac povedať. Pochválili sa, sprievodkyňa bola profesionálna, ukázali nám obrovskú stáčiareň aj staré priestory, novú varňu, vysvetlila celkom podrobne proces varenia, ale za mňa to bolo také sterilné. Rozhodne však odporúčam ísť na prehliadku Prazdroja.
Totiž iba tam si môžete dať pivo, ktoré sa blíži originálu tak veľmi, ako to len ide. Pôvodné receptúra, drevené vysmolené sudy, tradičná výroba, fantastická chuť. Cena cca 10 eur no nechoď tam.
Pred prehliadkou sme mali čas, tak sme išli na drobné jedlo a pivo do „Restaurace Na Spilce“, ktorá sa nachádza v areáli. Maximálna kapacita je 550 hostí a áno je to pasca na turistov. Na jedálnom lístku nájdete pivné klasiky, ale aj viac „trendy“ pokrmy. Ponúkané jedlo je však ľahko nadpriemerné, nie svetové.
A pivo? Očakával som od neho podstatne viac, aj od obsluhy. Tá bola naozaj nastavená na turistov, čo ani nevedia čo chcú a hlavne míňajú veľa peňazí. Pivo bolo OK, len pri (Pra)zdroji očakávam najlepšiu kvalitu.
Ak chcete fantastický plzenský ležiak, tak kúsok vedľa je „Šenk Na Parkánu“. Podnik bol založený v roku 1966 a volá sa podľa toho, že je pri hradbách u parkánů. Zaujímavosťou je, že šenk je prepojený s pivovarským múzeom. Turisti sú aj tu, ale obsluha a pivo je výrazne lepšia, aj večer v „prime time“ sú rýchli, usmievaví a ponúkajú skvele ošetrený nefiltrovaný ležiak. A to isté ráno aj na obed.
U Ravena
No ale dosť už o Prazdroji. Po prehliadke sme sadli do električky a odviezli sa do pivovaru Raven. Tento vznikol v roku 2015 na troskách pivovaru Blahovar. Založil ho Filip Miller, pivný nadšenec a sládok z Austrálie. A prečo Raven? Lebo v lokalite je vrch Krkavec.
Krčma je to pekná, so skvelým pivom, hlavne z vlastnej produkcie, ale je tam miesto aj pre hostí. Hneď sme si obaja dali IPu a svet bol v krásnej rovnováhe. Je vidieť, že to tu robia dobre, pivá boli dobre ošetrené, obsluha rýchla, vedela čo nosí a čapuje. Raven má ešte podnik aj v meste, tam sme však neboli.
Beer Factory
Ďalší podnik, ktorý sme navštívili bola Beer Factory, čo je pivovar s reštauráciou. Jeho majiteľom je Jozef Krysl, svetoznámy staviteľ pivovarov a sládkom jeho syn. Je to pomerne nový počin, kedže sú otvorení od roku 2017. Prostredie je moderné, pekné, volajúce dať si pivo. Tak sme si dali.
Pivá boli presne v takej kondícii ako som očakával, jedlo bolo chutné. Trošku som mal problém s časťou obsluhy, ktorá nebola veľmi lojálna k svojmu zamestnávateľovi a tak hostia počuli aj to, čo nemali. Bol som tam dvakrát a boli to veľmi kontrastné návštevy. Kým v piatok bolo plno, v sobotu podnik zíval prázdnotou. Dúfam, že takýchto dní nemajú veľa, lebo by som sa sem rád ešte vrátil.
Plán, navštíviť pivovar Groll narazil na realitu, keď sme zistili, že je dlhodobo zavretý. Ďalšie podniky som absolvoval bez Moniky, avšak s tlupou „pivuchtivých“ mládencov.
Plzeň? Ponuka je bohatá
Zaujímavý podnik je Pivná kavárna Francis. Je zľahka štylizovaný do obdobia 1. republiky a čapujú tu dobré pivo z českých a belgických pivovarov. Príjemné prostredie, nebojte sa prísť aj sami, budete dosť svižne vtiahnutý do debaty.
Zach’s pub, na Palackého námestí, nie naproti tomu žiadna vychytávka, ale bol blízko hotela, boli sme ešte smädní, tak sme sa zastavili. Deväť výčapov, taký mix pív z Prazdroja, Hubertus a Guiness. Žiaden zázrak, ale pivá mali ošetrené dobre.
Pivotečka je situovaná v strede mesta, neďaleko Beer Factory. Jedenásť pív na výčapoch, z malých českých pivovarov. V chladničkách opäť hlavne české pivo. Podnik je to pekný, kvalita piva je dobrá, obsluha tiež vie, čo robí. Trošku vyššie ceny, ako v iných podnikoch v meste, ale podľa počtu hostí, to zjavne veľmi neprekáža. A poloha je strategický výhodná.
Pivní Klub Modrá Hvězda je pivný pub pivovaru rovnakého mena z Dobřan. 20 výčapov, aj keď nie všetky boli v čase našej návštevy obsadené pivom. Samozrejme prím hrajú pivá z domácej produkcie, majú však aj hosťovské pivá. Skvelá atmosféra, dobre ošetrené pivá, obsluha, ktorá vie, čo robí.
Čo dodať, Plzeň je mesto piva a dobrého.
Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade