Keď sme vyberali, ktorý podnik/pivovar navštívime v Ľubľane, nechceli sme robiť žiadne kompromisy. V hlavnom meste Slovinska sme chceli navštíviť to najlepšie, čo tam majú. Voľba padla na podnik s názvom Lajbah.
Klasická „hipsterčina“
Podnik síce nie je v absolútnom centre, je však od neho vzdialený len pár stoviek metrov. Lajbah nájdete na Grudnovom nábreží, keď je schovaný medzi domami. Už na prvý pohľad vám bude jasné, do akej kategórie ho môžete zaradiť. Ide o klasickú „hipsterčinu“. Dopredu však môžeme povedať, že ide o hispterčinu na úrovni.
Do podniku prichádzame krátko popoludní. Vonku je slnečný deň a keďže sme miesto pod slnečníkom nenašli a nechce sa nám vypekať, sadáme si dovnútra. Interiér pôsobí sparťansky, stoly aj lavice sú zložené z OSB dosiek. Cítime sa však útulne.
Ihneď začíname študovať pivný lístok. Ten je v angličtine a počas našej návštevy sme na ňom našli 22 čapovaných pív. Trocha nás sklamalo, že len päť pív bolo domácich. Aj keď toto číslo je „nafúknuté“ o pivo z pivovaru Bevog.
Ten bol v nápojom lístku označený ako „local“, ide však o pivovar, ktorí sídli v Rakúsku, aj keď ho vlastnia Slovinci. Tí sa však rozhodli, že založiť a prevádzkovať pivovar je pre nich jednoduchšie v Rakúsku a tak svoj biznis rozbehli tam.
V ponuke ste našli pivá z Chorvátska, Fínska, Španielska, Belgicka aj Česka. Samozrejme Sibeeriu sme nechceli testovať, necestovali sme preto do Slovinska. Len pre zaujímavosť, pivo zo spomínaného českého pivovaru patrilo medzi najdrahšie, keď napríklad za malú Lolihop pýtali 6,20 eura.
Nás zaujímali hlavne domáce pivá. Na začiatok sme ukázali na pivo Helles Export Spezial od spomínaného pivovaru Bevog. Išlo o pivo s obsahom alkoholu na úrovni 4,6 percenta. Kúsok mal svetlo-žltú farbu a bol ozdobený smotanovou penou. Vo vôni ste mohli zachytiť med, karamel aj slad. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť ideálna.
V chuti ste mohli nájsť kombináciu sladu, medu, karamelu, ale aj sena a pripáleného toastu. Horkosť bola výraznejšia, doznievanie sladovo-horkasté. Bol to Helles s chybami a poznačený časom. Za nás šesť bodov, určite sme čakali viac.
Druhým testovaným pivom bol kúsok s názvom Single Blondie (5% alkoholu) od slovinského pivovaru Reservoir Dogs Brewery z Novej Gorice. Pivo malo zlatistú farbu, bolo ozdobené jemnou penou. Vo vôni ste zachytili limetu aj kvetinky. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť ideálna.
V chuti ste mohli rozoznať grep, limetu, marakuju aj kvetinky. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie citrusovo-korenisté. Jemne ste zachytili aj kvasinky. Za nás to bolo v pohode „chľastacie“ pivo a slušná sedmička. V pohode by sme ho obracali celý večer.
Aj keď nás prvé pivo od Bevogu nepresvedčilo, rozhodli sme sa ochutnať aj druhý kúsok z tohto pivovaru. Niesol meno Buzz a išlo o pivo štýlu NEIPA s obsahom alkoholu 5,7 percenta. Pivo malo slamovo-žltú farbu, bolo zahmlené. Vo vôni ste zachytili grep, pomelo, ananás aj kvetinky.
Všetky zložky boli prítomné aj v chuti. Pivo bolo príjemne, iskrivo-ovocné. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie citrusovo-korenisté. Za nás to bolo príjemné, ovocné pitie, ktorému chýbala väčšia čistota tónov. Zachytili sme totiž aj tóny sena a džúsovosť mohla byť aj vyššia. Za nás to bola silnejšia sedmička.
Kuchyňu treba ochutnať
Medzitým sme ochutnali aj tamojšiu kuchyňu. A tu musíme povedať, že nám padla sánka. Jedlo bolo parádne. Skúsili sme burger, domáce udon rezance aj empanadas. Za nás všetko jedlá 5/5. Určite odporúčane skúsiť niečo z tamojšieho jedálneho lístka.
Vráťme sa však k pivu. Už v Maribore sme chceli pôvodne navštíviť pivovar Lobik, nakoniec sa nám to nepodarilo. V Lajbahu sme si to však vynahradili, keďže sme v ponuke objavili ich pivo s názvom Candyland. Išlo o pivo štýlu NEIPA s obsahom alkoholu 5,5 percenta.
Pivo malo slamovo-žltu farbu a bolo zahmlené. Zdobila ho jemná smotanová pena. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste grep, limetu, pomelo aj ananás.
V chuti ste potom objavili pomelo, limetu, ananás aj pomarančovú kôru. Horkosť bola výraznejšia, doznievanie ovocno-trpké. Pivo bolo suchšie. Bol to kúsok, ktorý nám zapasoval, keď išlo o hutné a výrazne ovocné pitie. Za nás preto spokojnosť a osmička.
Čas sa krátil a na výber bola posledná voľba. Po diskusii s obsluhou, ktorá rýchlo pochopila, že sme sa zamerali na „domácu tvorbu“ padla voľba opäť na pivovar Reservoir Dogs Brewery a ich pivo s názvom Starvation. Išlo o štýl Black IPA s obsahom alkoholu osem percent.
Pivo malo čiernu farbu, bolo ozdobené jemnou šľahačkovitou penou. Vo vôni ste mohli zachytiť karamel, ale aj grep, pomaranče a pomelo. Sladový základ bol na prekvapenie nevýrazný, rezkosť však ideálna. V chuti ste mohli rozoznať kávu, čokoládu, pomaranč aj grep.
Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie čokoládovo-ovocné. Bolo to pre nás pekne zladené, iskrivé a zážitkové pitie. Za nás 8,5 bodu a pomyselný vrchol večera.
Zhrnutie
Posedenie končíme a musíme povedať, že sme odchádzali s dobrým pocitom. Málo sme sa venovali obsluhe. Tá bola nielen milá, kompetentná, ale aj vnímavá. Vtipkovala a podpisovala sa pod to, že podnik mal špecifickú atmosféru. Cítili ste sa v ňom uvoľnene a príjemne.
To, čo sme ochutnali nám chutilo, aj keď najmä prvé pivá mali čo vylepšovať. Ak by sme zvolili iný mix pív, asi by bolo hodnotenie lepšie. Chceli sme však vedieť, ako je na tom slovinská pivovarnícka scéna.
Lajbah bol pre nás zážitkovým podnikom, ktorý môžeme odporúčať a do ktorého by sme sa chceli vrátiť. Bolo v ňom namixované všetko tak, aby to sedelo. Prostredie, atmosféra, jedlo, obsluha aj pivo. Pokojne sa vydajte do Ľubľany (ktorá je krásna) a zaznačte si Lajbah do mapy.
Zhrnutie
Plusy
- Atmosféra. Tú si neviete kúpiť, musí vzniknúť a tu to platilo.
- Ponuka piva. Na výčape bolo 22 pív, nájsť si musel každý.
- Obsluha. Milá, kompetentná a všímavá.
Mínusy
- Menu bolo z papiera a vedeli sme, kto čo pred nami jedol.
- Ponuka. Privítali by sme väčšie zastúpenie domácich pív.