Pivovar ŽiWell: Podnik, ktorý myslí aj na rodiny

Koncepty pivovarov môžu byť rôzne. Niektoré sú koncipované ako klasické krčmy, niektoré myslia aj na gastro stránku. Piešťansky pivovar ŽiWell priniesol na slovenský trh zaujímavý koncept, ktorý bol do výraznej miery ovplyvnený polohou tohto podniku. Ale nepredbiehajme. Pivovar sme sa pred pár dňami rozhodli anonymne navštíviť a prinášame vám recenziu.

V rekreačnej zóne

Je sobota poobede a my sme sa vybrali do Piešťan. Kúpeľné mesto sa môže chváliť už dvojicou pivovarov. My mierime do toho prvého, ktorý nesie meno Piešťansky pivovar ŽiWell. Väčšina nami testovaných pivovarov sídli v centre, resp. v širšom centre miest či obcí. V prípade ŽiWellu to tak nie je. Podnik sa nachádza pri hrádzi na Rekreačnej ulici. Už adresa napovedá, že ide o oddychovú lokalitu.

Z mesta sa doň dostanete pešo asi polhodinovou prechádzkou. My sme prišli autom a podľa obsadenosti parkoviska tak asi urobila väčšina návštevníkov. Aby sme boli spravodliví, hojné zastúpenie mali aj cyklisti.

Podnik je situovaný v dvojpodlažnej budove. V čase našej návštevy prebiehala na hornom poschodí rodinná oslava a pre bežných pivárov bolo dostupné len prízemie a terasa. Keď píšeme o pivároch, asi sa nevyjadrujeme správne. Podnik totiž myslí na celé rodiny. Bol to prvý pivovar na Slovensku, v ktorom sme našli samostatný prebaľovací kútik a detskú zónu v samotnom podniku. Ocenia to najmä rodiny. Nakoniec, toľko detí sme ešte v pivovare nevideli. A to je určite výrazný plusový bod pre tento podnik.

Sedem druhov na výčape

Pivovar bol v sobotu popoludní slušné obsadený. Sadáme si za stôl a s potešením zisťujeme, že pivovar umožňuje objednať si degustačné menu. Za decový pohár si v Piešťanoch pýtajú 60 centov. Ľahko tak môžete ochutnať všetko čo aktuálne na výčape majú.

My sme si objednali z každého piva. Na stole nám tak pristálo sedem pohárov. A tu by sme mali jeden návrh na zlepšovák. Aj keď nám čašník ochotne pomenoval načapované pivá, nemali sme ich vypísané pred sebou. Keďže neboli ani v jedálnom lístku, museli sme ich odfotografovať z tabule, na ktorú sme z nášho miesta nedovideli. Za zváženie by určite stálo aj to, aby bolo pri každom pive napísaný aj štýl.

Testovanie sme začali pivom s názvom ŽiWell Rich Peach 9°. Už názov môže napovedať, že ide o kúsok, ktorý bol obohatený broskyňami. Pivo malo oranžovú, mútnu farbu, ktorú zdobila smotanová pena. Vo vôni ste zachytili slad, karamel aj spomínanú broskyňu. Sladový nástup bol výrazný, v strede ste zachytili karamel, pripálenú hrianku aj pomerne jemnú ovocnú linku. Koncovka bola jemne horkastá. Aj keď bola piteľnosť dobrá, pivo pôsobilo trocha rozhádzane a neuhladene. Výsledná známka? Silnejšia šestka.

Pohár v strede nebol dokonale čistý, aj preto sa na stene tvorili bublinky.

Druhým kúskom bola ŽiWell Desinka. Išlo o klasický ležiak. Pivo malo zlatistú, mútnu farbu, keď bol pohár ozdobený smotanovou penou. Po výrazne sladovom úvode ste našli v strede hlavne karamel a med. Tóny boli chlebnaté, stredom piva však preletíte veľmi rýchlo a dostanete sa k výrazne horkastej koncovke. Podobne ako pri prvom kúsku, aj tu bola piteľnosť fajn, pivu však chýbalo lepšie vyskladanie i výraznejšie bruško. Hodnotenie bolo za 6,5 bodu.

Našťastie, v ďalšom priebehu to bolo už len lepšie a lepšie. A letný špeciál ŽiWell Eva 10° bol toho dôkazom. Že išlo o štýl APA sme sa dozvedeli až pri písaní výslednej recenzie. Konkrétne ide o Single Hop Cascade Light APA. Našli sme to na stránke pivovaru, táto informácia nebola v podniku dostupná.

Ale späť k pivu, ktoré bolo výborné. Pivo bolo mútne, malo slámovú farbu a zdobila ho jemná smotanová pena. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste príjemnú osviežujúcu vôňu, v ktorej ste našli ovocné a karamelové záblesky. Sladový nástup bol primeraný, v strede vyskakuje karamel, med, jemne ovocné i korenisté tóny, ktoré sa pekne miešajú s horkastou koncovkou. Pivo bolo pekne vyskladané a malo aj výbornú piteľnosť. Dali sme mu 7,5 bodu.

Štvrtým testovaným kúskom bol ležiak s názvom ŽiWell Červená Veža 12°. Už keď nám ho doniesli, tento kúsok nemal penu. Pivo malo červeno-ružovú farbu, keď ste k nemu privoňali, zachytili ste čokoládu i ovocné tóny. Sladový nástup bol primeraný, v bruchu piva ste našli karamel a jemne aj ríbezle, ukončila to príjemne horkastá koncovka. Pivo pôsobilo trocha rozhádzane. Kým prvá polovica je fajn, v druhej to uteká. Nebolo to však až také strašné. Kto ma rád polotmavé pivo s tónmi karamelu, ten môže byť spokojný, U nás to bola slabšia sedmička.

Ďalším na rade bolo pivo s názvom ŽiWell Roggen 12°. Ide o štýl Roggenbier, ktorý navarili Piešťanci v spolupráci s kočovným pivovarom Behind the Hills. Farba piva bola tmavohnedá, keď ho zdobila jemná šľahačková pena. Vo vôni ste zachytili tŕpky či ríbezle. Sladový nástup bol výrazný a plynulo nadväzovalo na brucho, v ktorom boli badateľné mandarínky, citrusy, karamel a jemne aj klinčeky. Celkom príjemné pivo. Pekne vyskladané a piteľné. Dávame 7,5 bodu. Pekne vyhrané a navarené pivo.

Ďalší kúsok, ktorý sme otestovali, bolo pivo s názvom ŽiWell Andromeda 13°. V tomto prípade sme trocha zostali zaskočení, keďže sme sa až po testovaní dozvedeli, že ide o štýl Black IPA. Pri testovaní nám to trocha hralo do Stoutu. Ale čo je najpodstatnejšie, išlo o najviac podarený kúsok, ktorý sme testovali. Dostal osmičku.

Ale vráťme sa k samotnému testovaniu. Pivo malo čierno-čiernu farbu, ktorá bola hutnou smotanovou penou. Keď ste k poháru privoňali, zachytili ste kombináciu kávy, karamelu, kvetiniek a jemne aj citrusového ovocia. Sladový nástup bol výrazný, v strede vyskakovala káva, karamel, kvetinky, lesné a citrusové ovocie. Všetko to bolo ukončené výrazne horkastou koncovkou a príjemným suchším dojazdom. Ideálna rezkosť i vyskladanie. Aj keď na štýl Black IPA by to chcelo viac ovocnejšieho stredu. Každopádne za tento kúsok ide do Piešťan palec hore.

Pivo sme testovali v poradí, v akom nám ho naservírovali. Ochutnávku tak končíme pivom ŽiWell Vandal 14°. Ide o štýl India Pale Ale, ktorý mal hnedo-oranžovú farbu s jemnou smotanovou penou. Vo vôni ste zachytili citrusové (pomaranč) i lesné (jahody) ovocie. Sladový nástup je nevýrazný, v strede vyskakuje pomaranč a jemne aj grep. Koncovka je horkastá na štýl primerane. V bruchu chýba väčší ohňostroj ovocnosti. Pivo je inak fajn a pije sa dobre. Dávame slušných sedem bodov.

Príjemný podnik

V podniku sme si na začiatok objednali hranolky, keď sme si však chceli doobjednať, upozornili nás, že by sme dlho čakali. Nakoniec sme dlho čakali aj na hranolky. Tie nám na stôl doniesli až po hodine čakania. Možno to bolo spôsobené aj oslavou na prvom poschodí. Každopádne, asi by sa to aj tak nemalo stávať.

Končíme našu návštevu. Podnik nás milo prekvapil. Najmä tým, že myslí na rodiny s deťmi. Príjemná je aj poloha, keď práve spomínané rodiny dokážu v lokalite tráviť aj celý deň. V tejto kategórii je asi najlepším pivovarom u nás.

Čo sa týka piva, je čo vylepšovať. V globále však ponúkol zaujímavú ponuku, v ktorej si dokážete vybrať. My by sme sa do Piešťan kedykoľvek vrátili a návštevu odporúčali. Je vidieť, že koncept bol pripravený dômyselne a majitelia vedia, čo robia.

4

Zhrnutie

Plusy
– Poloha. Ste vlastne v prírode. V okolí nájdete možností rekreačného i športového vyžitia.
– Výber piva. V ponuke bolo sedem druhov piva. Každý si musel nájsť svoje.
– Koncept pre rodiny. V tejto kategórií ide asi o najlepší pivovar na Slovensku.
Mínusy
– Informácie o pivách. Na tabuli, ale aj v nápojovom lístku, chýbali informácie o štýle piva a jeho opis.
– Čakacia doba. Táto výčitka platí pre jedlo. Na hranolky nemôžete čakať hodinu. Aj keď tie boli výborné.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.73 (15 hodnotenie)