Pôstne pivo z kláštorného pivovaru (Postní)

Želivský klášterní pivovar - Postní

Prvý nástrel: Česi sa môžu chváliť skutočne veľkou paletou pivovarov. Na jeden netypický si dnes posvietime. Nesie názov  Želivský klášterní pivovar a má za sebou slušnú históriu. Tá pôvodná sa datuje až do roku 1617. Tradícia varenia piva však bola v roku 1907 v dôsledku veľkého požiaru prerušená. Obnovili ju až v roku 2003. Vydržala však len šesť rokov, keďže pivovaru sa veľmi nedarilo. Zatvorený dlho nezostal. K reštartu dochádza v roku 2010. Už pod iným názvom a modernou technológiou. Jej produktom je aj špeciálne polotmavé pivo, ktoré nesie meno Postní.

Názov piva: Postní

Pivovar: Želivský klášterní pivovar – Klášter Želiv

Druh piva: Polotmavé špeciálne pivo. Nefiltrované.

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 7,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, cukor, upravený chmeľ.

Cena: Pivo sme kúpili na Festivale minipivovarov na veľtrhu Salima. Stálo niečo okolo 2,5 eura.

Farba: Hnedo-červená.

Vôňa: Výrazne sladová. Nájdete v nej med, karamel a jemne aj jahody.

Pena: Hutná, smotanová konzistencia. Tvar si držala.

Chuť: V úvode to zaiskrí, skutočné divadlo však prináša až stred a záver. V bruchu sa dostáva k slovu med, karamel a chlebová chuť. Koncovka je výrazne horkastá, až tak neprirodzene.

5/10

Zhrnutie

Keď som sa tohto kúsku prvýkrát napil, urobil som grimasu. Jednoducho vyšli na povrch všetky nedostatky. Pri ďalšom pití som však nachádzal aj svetlé momenty. Úvod pritom začína celkom príjemne a prechádza do stredu. V ňom zachytíte hlavne med či karamel. Za nimi nájdete aj cukríkové tóny, ktoré prechádzajú do výrazne horkastého záveru. Veľmi som mu neveril. Najmä druhá polovica piva je rozhádzaná a neuhladená. Chýbala mi lahodnosť. Toto pivo je také surové s náznakmi neprirodzenej sladkosti i horkosti. Celkové dojmy sú tak zmiešané. Pivu preto dávam päťku. Určite by som tomuto pivu dal druhú šancu. Vyskúšať môžete.