Prvé protikorupčné pivo (Džad – Perše procikorupčne pifko)

Prvý nástrel: Táto recenzia bude prelomová. Prvýkrát si tu totiž oficiálne otestujeme pivo od domovariča. Za domácim pivovarom Hej Rup stojí Miro Olejník, ktorý nás oslovil s prosbou, či by sme mu nezrecenzovali jeho pivo s názvom Džad – Perše procikorupčne pifko. Už zaujímavá etiketa napovedá, komu je pivo venované. Jeho cieľom bolo podporiť protikorupčné pochody. My sme jeho výzvu prijali a dnes otestujeme pivo štýlu Red Rye IPA.    

Názov piva: Džad – Perše procikorupčne pifko

Pivovar: Hej Rup

Druh piva: Red Rye IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15 %

Obsah alkoholu: 6,4 %

Zloženie Voda, jačmenné slady (PaleAle, CaraRed a dextrinový), ražný slad (Crystal Rye), chmeľ (Summit, Amarillo, Cascade, Chinook, Simcoe).

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo od autora.

Farba: Červeno-oranžová. Pivo je kalné.

Pena: Smotanová, hutná. Držala tvar a pomaly podala.

Vôňa: Citrusové ovocie. Dominuje limetka, pomaranč a jemne zachytíte aj egreše.

Chuť: Sladový úvod je výrazný. V strede dominuje hlavne karamel. Okrem neho v ňom zachytíte čokoládovú a rumovú linku i citrusové ovocie. Koncovka je príjemne horkastá. Vyšší obsah alkoholu cítite výrazne.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Hutné, prekvapujúce a piteľné. Najsilnejší je stred, v ktorom sa pekne kombinuje karamel, čokoláda, citrusové ovocie i náznaky čokolády. Je pravda, že v tomto prípade by sme privítali trocha viac ovocia, ale to je len poznámka pod čiarou. Koncovka je primerane horkastá. Pivo ma vyšší obsah alkoholu, čo cítite. Celkovo ide o podarený kúsok, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani profesionálny pivovar. Práve naopak, je to pivo, ktoré by obstálo aj v konkurencii profesionálnych pivovarov. U nás je to za silných 7,5 bodu. Palec hore do Prešova. Paráda.