Slovák robí sládka v Indii: Zákazníci sa pýtajú, kedy do piva dávame banány

Aj pivo v Indii má slovenský rukopis. V tejto ázijskej krajine totiž už pár mesiacov pôsobí aj Lukáš Žembery. Ten prijal výzvu viesť tamojší pivovar. „Takmer všetko tu funguje inak ako v Európe,“ smeje sa Lukáš, ktorý nám porozprával viac o živote v tejto exotickej krajine.

Ako sa dostane slovenský sládok do Indie?

Celé to vzniklo samozrejme pri pive. Keď som bol na jar v Košiciach na Bielej vrane, dostal som kontakt od kamaráta Davida Jandu na českú spoločnosť Czech Brewmasters, ktorá dodáva pivovary rôzne po svete. Niektoré z týchto pivovarov si vyžiadajú aj sládkov, no a jedným z nich je aj pivovar v Indii, kde momentálne pôsobím.

Dlho si rozmýšľal nad tým, že to v Ázii skúsiš?

Úprimne má to veľmi prekvapilo, teda hlavne destinácia. Ponuku mi zatelefonoval pán Jiří Karlík v máji a dohodli sme sa, že si dám pár dní na rozmyslenie, no rozhodnutý som bol prakticky hneď. Potom už nasledovali veci ako vybaviť si víza, všetky potrebné doklady a očkovania.

Aká bola prvá reakcia na krajinu?

Najskôr som dostal poriadnu facku z vlhkosti, ktorú som nečakal, pretože som ešte nebol v tropickej krajine. Nechcem generalizovať, no Indovia si nepotrpia veľmi na poriadok (odpadky pri ceste). Šoférovať si tu vyžaduje celkom veľkú odvahu a hlavne klaksón v bezchybnom stave, pretože to používajú viac ako deodorant 😀 Ku mne sú však všetci milí a nápomocní a poniektorí okoloidúci na ulici na mňa pozerajú ako na zjavenie.

Asi si vyskúšal aj viacero tamojších pivovarov. Ako hodnotíš ich produkciu?

Áno, samozrejme. Toto bola jedna z vecí, na ktorú som bol zvedavý. Pivnú scénu by som rozdelil do dvoch kategórii, na jednej strane pivovary vedené miestnymi sládkami a na druhej tie, ktoré si najali zahraničných sládkov (Amerika, Európa, Austrália). Je medzi nimi citeľný rozdiel, pretože indické pivovary nemajú tradíciu tak ako na starom kontinente. Častokrát varia štýlom pokus/omyl, čo sa odráža na kvalite jednotlivých várok. Každopádne som rád, že sa tu otvárajú stále nové pivovary pretože sa zvyšuje kvalita.

Koľko pív si nedopil?

Nestretol som sa zatiaľ s takým pivom, ktoré by som nevedel dopiť. Aj keď som ochutnal indické „europivo“ Kingfisher mal som na mále, pretože to s pivom malo pramálo spoločné. Miestnym to ale veľmi chutí, asi preto, že je ich a obsahuje alkohol.

Našiel si aj nejaké, ktoré ti extrémne chutilo?

Nemôžem povedať, že by bolo niektoré pivo výnimočne dobré, ale raz som ochutnal v jednom reštauračnom pivovare, americkú „ipu“ a tá bola veľmi dobrá. Dokonca tam mali aj barell aged piva. Ten pivovar je pod vedením kanadsko–francúzskeho sládka.

Nájdeme v Indii aj typický craft?

Otvoriť si pivovar Indii je veľmi zložité, pretože získať licenciu na varenie piva je podmienené úplatkami, ktoré sa hýbu rádovo v státisícoch eur. Aj po získaní licencie môže pivovar čapovať pivo len vo vlastnom podniku, preto vznikajú prevažne len reštauračné pivovary. Craft scéna v Indii sa rozbieha a postupne sa udomácňujú rôzne pivné štýly. Najviac má pobavila otázka od zákazníkov „kedy pridávate banány do pšeničného piva“. Tie sú veľmi obľúbené. Príliš horké piva im až tak nechutia, no samozrejme buduje sa tam aj kultúra pivných nadšencov, ktorí radi navštevujú podniky s vlastným pivom a sú ochotní cestovať aj hodinu taxíkom, aby si dali chutné pivo. Presne tak to robím aj ja.

Čo bolo tvoja úloha v pivovare?

Mám na starosti chod celého pivovaru. Čiže od objednávky tovaru, varenie až po sanitáciu výčapov. Je to reštauračný pivovar s varňou o objeme 1 000 litrov. Celá produkcia ide na výčap v reštaurácii, ako som už spomenul tu v Indii treba zvlášť licenciu na sudovanie a fľaškovanie. Máme sedem druhov piva a mám aj voľnú ruku, pretože jedna pipa je voľná na špeciály. Dostal som jedného indického pomocníka a ten má za úlohu čistiace práce, šrotovanie a takú bežnú výpomoc v pivovare.

Aké boli hlavne rozdiely medzi Slovenskom a Indiou?

Takmer všetko tu funguje inak ako v Európe. Chvíľu som si musel zvykať a veľmi mi prekáža ich „time management“. Radšej mi povedia „áno pane, dnes to bude hotové“, no v realite čakám niekedy aj týždeň. Čo sa týka počasia, zvykol som si, je tu teplo a celkom vlhko oproti Európe a majú tu dotieravých komárov.

Ako dlho by si chcel zostať v Indii?

Viesť pivovar v Indii je veľmi hodnotná skúsenosť, no samozrejme, že najradšej by som pôsobil v Európe. Tá mi je jednoznačne bližšia ako Ázia. Uvidím, ako sa situácia vyvinie.

Skončil si v Karpate. Chcel by si pracovať pre iný pivovar, alebo myslíš skôr na svoj?

Mojím snom je mať vlastný pivovar. Momentálne však nevylučujem spoluprácu s inými pivovarmi, prípadne rozbiehanie nových projektov.

Snímky: archív L.Ž.