Slovensko-dánsky pivný súboj: Keď dvaja robia to isté

Kaltenecker vs. To Ol

Suzuki IPL (india pale lager) – spolupráca Kaltenecker a Bay Brewing, Yokohama 
Pivovar Kaltenecker je na slovenskom pivnom nebi nehasnúca hviezda, ktorej sa nedá uprieť snaha a invencia. Je to z našich experimentujúcich pivovarov najväčší pivovar (Urpiner za experimentujúci nepokladám), nedávno výrazne rozšírili výrobu aj dostupnosť pív. Je super, že sa dá bez problémov kúpiť  v predajniach Starý otec alebo obmedzene v Kauflande. Obzvlášť ich zvrchne kvasené pivá, ťažiace z lokálnej vody, sú veľmi podarené. Čo sa ležiakov týka, mňa osobne nepresvedčili. Možno to má na svedomí infúzne varenie, ťažko povedať. Pamätám si, že mi pár razy priamo v Rožňave chutil ich Märzen. Dnešný kúsok bol zaujímavý, ale žiadna veľká diskotéka. Prvá vec, čo som si na tomto pive všimol, je kvasničná usadenina na dne fľaše. Nikde som sa nedočítal, či je to úmyselné (niektoré pivovary pridávajú čerstvé kvasnice do fliaš, aby pivo ležalo a zrelo aj vo fľašiach), na chuť to však nemalo negatívny vplyv. Pivo má zlatistú farbu a jemnú rýchlo padajúcu penu. Vôňu má jemnú korenistú a citrusovú po amerických chmeľoch, chuť má plnú a sladovú. Všetkému dominuje dlhotrvajúca a ulpievajúca horkosť, po čase na jazyku ostane drsný pocit z trieslovín. Na to, že má stupňovitosť 16˚P je pomerne ľahké, no ja osobne z neho nadšený nie som, pije sa mi ťažko. Podľa mňa je nevyvážené. Povinná jazda jedine z dôvodu úcty a rešpektu k tomu, čo pre slovenské remeselné pivo robia.

To Øl Raid Beer – Hoppy Lager od lietajúceho pivovaru To Øl
Aby sme boli spravodliví, dánsky To Ol nie je pivovar. Je to kočovný pivovar, ktorý varí kde im dovolia a varia to, čo sa na danej technológii varí najlepšie. Možno práve preto je ich Raid beer, mimochodom priamo porovnatelný so Suzuki IPL, taký dobrý. Raid bol varený v Belgicku, v pivovare De Proef Brouwerij. Odporúčam si tieto dve pivá kúpiť súčasne a naliať do pohárov súčasne, aby ste mohli hneď vnímať rozdiel. Dokonca si dovolím tvrdiť, že pri vzniku Suzuki IPL bol pôvodný úmysel uvariť niečo ako Raid. Je to tiež ležiak, no pena drží ako keby zo šľahačky bola, vôňa je intenzívna a komplexná –  ovocná, grepová, kvetinová, žuvačková. Chuť je plná, iskrivá a sladová, no pivo zďaleka nie je také nepríjemne horké. Na rozdiel od Suzuki je prudko pitelné a z chmeľu je cítiť mnohonásobne viac než len horkosť. Chmely Simcoe, Citra, Centennial a Nelson Sauvin dokážu vyniknúť aj pri pive, ktoré má z definície ležiaku oveľa plnšie telo a menej solí, čo v iných pivách zdôrazňujú chmeľ. Možno stojí 2x viac než Suzuki, ale určite je to 4x taký, výborne vyrovnaný zážitok. Na dne fľaše sú tiež kvasnice, o tých však viem, že sú tam úmyselne.

***
Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.