Takto si klasickú jedenástku nepredstavujeme (Grunt 11)

Richtář, ležiak, Grunt, recenzia, test piva

Pivovar Richtár oslávil pred pár rokmi storočnicu. Založili ho ešte v roku 1913, keď vtedy niesol názov Hlinsko. Prvé pivo bolo navarené 12. decembra 1913. Odvtedy si pivovar budoval svoje meno. Z novodobých udalostí je najdôležitejší rok 2008, kedy pivovar kúpila dnešný majiteľ – Pivovary Lobkowicz. Nový majiteľ v nasledujúcich rokoch investoval. Dnes v jeho ponuke nájdeme trojicu ležiakov. My si ochutnáme ten s názvom Richtář Grunt 11 %. Pivovar ho predstavuje ako „poctivú jedenástku vyrábanú klasickou technológiou“.

Názov piva: Richtář Grunt 11 %

Pivovar: Pivovary Lobkowicz

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 11°

Obsah alkoholu: 4,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, hlávkový žatecký chmeľ, upravený chmeľ, chmeľové produkty.

Cena: Za fľašu s objemom 0,5 litra sme zaplatili v prepočte 0,65 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je číre.

Pena: Smotanová, hutná. Padala a krúžkovala pohár.

Vôňa: Sladová, náznaky karamelu aj železitých tónov.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo stredne plné. Ponúka kombináciu karamelu, medu, korenistú linku i oxidačné tóny. Koncovka je výrazne horkastá.

5.5/10

Zhrnutie

Ak si pivo prestavíte tento kúsok ako „zapíjatko“ k jedlu, alebo dobrému posedeniu, obhajíte ho. Ak sa však zameráte ne jeho parametre len izolovane, výsledok je v podstate priemerný priemyselný ležiak. Horkosť v závere pôsobí umelo a vyrušujú aj znaky oxidácie. Za nás je to 5,5 bodu. Na grilovačke by sme si ho dali, ale len tak od chuti asi nie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4.75/10 (4 hodnotení)