Údená paprika v pive? Aj také sú (Paprikator)

Paprikator, De Molen, Doppel Bock, holandské pivo

Dobré meno holandskému pivovarníctvu robí viacero pivovarov. Medzi nich môžeme zaradiť pivovar De Molen. Producenta zlatistého moku založili ešte v roku 2004 a za ten čas stihol rozšíriť kapacitu na úroveň 25-tisíc hektolitrov piva ročne. A nepredáva ho len na domácom trhu. Jeho pivo nájdete aj na slovenskom trhu. Okrem klasiky môžete v jeho ponuke nájsť aj tzv. úlety. Napríklad pivo s názvom Paprikator. Pri jeho výrobe bola použitá údená sušená paprika.

Názov piva: Paprikator

Pivovar: Brouwerij De Molen

Druh piva: Doppel Bock

Krajina: Holandsko

Stupňovitosť: 19,7°

Obsah alkoholu: 8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (údený, karamelový, kryštáľový), chmeľ (Perle, Premiant, Saaz), údená mledá paprika, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 3,30 eura.

Farba: Hnedo-červená. Pivo je kalné.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Údená slaninka dominuje. Okrem nej nájdete záblesky sušených sliviek, ríbezlí i papriky.

Chuť: Sladový základ je výrazný. Teplo plné, ponúka kombináciu medu, mliečnej čokolády, červenej repy, papriky i kolového nápoja. Prechod ku koncovke je pikantný. Horkosť je príjemná, keď je pekne skombinovaná pikantnosť a horkosť. Alkohol je nebezpečne schovaný.

7/10

Zhrnutie

Je to zaujímavý pokus, ale výsledok je trocha rozpačitý. Pivo ponúka nepredstaviteľnú kombináciu, ktorá je síce ako-tak vyskladaná, chýba však lahodnosť, nejaký jednoznačný ťah na bránu. Inak povedané, pivo skáče na viaceré strany a chýba mu myšlienka. Na strane druhej, alkohol je výborne schovaný a pivo patrí do kategórie „exot“. Za nás sedem bodov. Ak ste zvedaví, nech sa páči.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9/10 (19 hodnotenie)