Zo Slovenska do Česka. Tri domovaričské súťaže a desiatky pív

Domovaričske súťaže

Jún a začiatok júla bol celkom výživný z pohľadu navštívených súťaží. Všetky tri sú súčasťou Beer Judge Cerification Programu (BJCP). To znamená, že nielen, že sa pivá hodnotili podľa tohto systému, boli tiež oficiálne zaradené a zobrazené v BJCP kalendári. Len na okraj, na Slovensku máme v súčasnosti štyri domovaričské súťaže a všetky sú oficiálne zaradené do BJCP.

Jedon Slad a jedon Chmel

Začiatkom júna sa konal už 3. ročník súťaže Jedon Slad a jedon Chmel. Ako názov napovedá, pri výrobe piva sa použije jeden slad a jeden chmeľ. Plus kvasinky. Nič viac. Od druhého ročníka sú zaradené dve kategórie. V tej druhej môžu účastníci pridať jednu surovinu okrem chmeľu a sladu.

Tento rok sa do súťaže prihlásilo 42 súťažných vzoriek piva zo Slovenska a Česka.  Prvý rok ich bolo 36, druhý 57. Takže počet trochu klesol, avšak stále bolo prihlásených pív viac ako prvý ročník.

Jedon slad

Po dvoch ročníkoch, ktoré sa konali v chate Slniečko na Štáloch, sme šli na druhú stranu Novej Bane a to do v rekreačného zariadenia Hrabiny. Príroda je to tu krásna, kľud na hodnotenie sme mali perfektne zabezpečený, dole pri ohnisku začali kolovať prvé domo pivá a varil sa guľáš.

Degustátori boli rozdelení po troch v troch komisiách. Paťovi Tužinskému sa podarilo celkom rýchlo zastabilizovať team rozhodcov, takže akcia bola takým stretnutím priateľov a ako bonus sme si „zahodnotili“.

No bonus… v prvej kategórii sa udelilo len prvé miesto, lebo ostatné vzorky nespĺňali požiadavky na kvalitu. Na jednej strane je to samozrejme mrzuté, na druhej strane, domovariči o nás očakávajú, že im poradíme, kde spravili chybu a to sa aj stalo. Žiaľ sa vo väčšom  množstve vyskytla bakteriálna infekcia u degustovaných vzoriek. Toto by sa naozaj nemalo stávať.

Druhá kategória bol lepšia, predsa len nejaké to pridané ovocie, alebo iné ingrediencie vedia zakryť drobné nedostatky. Veľmi prekvapivo Best of Show vyhral Red Ale, čo mňa celkom potešilo, aj keď tento štýl nie je mojím obľúbeným.

Jedon slad

Spraviť Red Ale s jedným sladom je celkom kumšt. Toto pivo sme mali v našej komisii a naozaj bolo výborné. Čapovalo sa Dog Fusion a Green pepper of Venus. Dog Fusion je počin Besného psa a Opilého vlk navarený v Zvolenskom pivovare Vŕšky. Celkom ľahko sa pil, ležiak ako má byť.

Green pepper of Venus  je SMASH APA. Ide o Paťove doma navarené pivo s pridaným zeleným korením. Ľahko sa pilo. Trochu ma zamrzelo, že bolo málo účastníkov a to teraz nemyslím úplne súťažných vzoriek, ale účastníkov párty. Pretože akcia bola skvelá.

Pivo tieklo potokom, guláš bol skvelý, Zábava gradovala do neskorej noci. Paťo a jeho tím opäť spravili skvelú akciu. Teším sa na budúci rok. Dúfam, že sa nájde viac odvážlivcov a počet prihlásených vzoriek a účastníkov na akcii sa zvýši.

Výsledky:

Kategória A

  1. Jozef Mesároš s pivom Red Eagle

Kategória B:

  1. Daniel Harakal s pivom Haze Nectaron IPA
  2. Marián Ďurčo s pivom Nectaron
  3. Branislav Olšák s pivom Wheat With GrePh

Najlepším pivom súťaže sa stal Red Eagle od Jozefa Mesároša.

Pivobel

Ďalšia súťaž, ktorej som sa zúčastnil bol Pivobel. Akcia sa konala už druhýkrát a to v obci Banská Belá. Minulý rok sme sa na Kosteleckom chmelovárku s Janom Maruniakom rozprávali o tom, že je na Slovensku málo súťaží vo varení domáceho piva a bolo by fajn pridať ešte jednu na mapu.

Pivobel

Slovo dalo slovo a v septembri 2022 sa uskutočnil prvý ročník súťaže Pivobel. Akcii sme venovali veľa času a úsilia a keď už všetko bolo na dobrej ceste, miesto účasti na súťaži som sa zbabelo ukryl v nemocnici.

Na súťaži bolo v roku 2022 prihlásených 72 vzoriek. Boli aj komplikácie s počasím a podobne, akcia sa však skončila úspešne. Z obavy pred počasím sme tento rok Pivobel, presunuli na jún.

Pár dní pred začiatkom sme mali celkom nervy, nakoľko vzorky najprv pribúdali, potom odbúdali, nárast nebol taký rýchly, ako sme chceli. Celkovo sa zdalo, že nebude v súťaži veľa pív. Nakoniec ich bolo 91. Čo je skvelé číslo. Vzoriek bolo tak pol napol Slovensko a Česko. Škoda, že chýbali známe mená, mohol to však spôsobiť krátky čas medzi súťažami.Pivobel

Veľké manévre boli aj okolo degustátorov. Toľko odhlásení na poslednú chvíľu som už dávno nezažil. Nuž, zdravotné a rodinné dôvody si nevyberieš. Keď hrozilo, že nás bude málo,  v rámci debaty o budúcnosti MVP sa mi podarilo dohodnúť dve posily zo susedných Čiech, či presnejšie z Moravy. Bolo to celkom dramatické.

Na súťaži sa hodnotilo šesť kategórií:  Svetlý ležiak,  Zvrchu kvasené pivo, Pšeničné pivo, Porter a Stout, Ovocné pivo a kyseláče a šiestou kategóriou bolo akékoľvek pivo, mimo kategórie 1 až 5.

Súťaž bola rozdelená na dva dni. Tri komisie po troch ľuďoch mali čo degustovať. Konkrétne v našej komisii sme mali zo začiatku pocit, že úroveň pív kopíruje trendy pre rok 2023 v Čechách a na Slovensku, t.j. zníženú kvalitu vzoriek. Nakoniec sme skonštatovali, že úroveň vzoriek bola nakoniec celkom vysoká.

Pivobel

Prispel k tomu aj druhý deň, keď sme hneď na raňajky dostali jednu skvelú a dve nadpriemerné vzorky. Všeobecne bola s degustovanými vzorkami spokojnosť. Nakoniec ešte bola v rámci programu vyhlásená Best of Show. Ľudia prichádzali na akciu celkom pomaly, postupne však pribúdali a nakoniec bolo celkom rušno.

Trochu ma sklamal malý záujem domovaričov o toto podujatie. Snáď nabudúce bude lepšie. Na akcii bola ukážka varenia piva, koštovka domácich pív, stánky s remeselnými pivovarmi: Hvezdoň, Lánius, Nilio a Baran. Pred akciou sme sa s Jankom obávali, či bude dosť pivovarov. Bolo. Niekedy je naozaj menej viac A samozrejme jedlo. Guláš, grilované jedlo, palacinky. Jano zorganizoval rodinu, priateľov, vedenie obce a vznikla z toho skvelá akcia.

Tento rok bola pred súťažou celkom dráma, čo sa dalo, sa skomplikovalo, avšak akcia stála za všetky tie nervy.

Výsledky:

1. kategória

  1. Marián Ďurčo – German Pils
  2. Michal Roud – Májový ležák Božkov
  3. Jan Oppelt – Přívozský Šušťur

2. kategória

  1. Martin Štainer – Depression Killer
  2. Pavol Daniš – BIPA
  3. Jakub Rezníček – Lazy Hazy

3. kategória

  1. Patrik Tužinský – Wit Ni #3
  2. Ondrej Weiss – Quit
  3. Tomáš Vlček – Witan

4. kategória

  1. Michal Roud – Holliday Srout
  2. Martin Smrek – Ríšsky kokosový silák
  3. Dominik Abrahám – Autobusová stanica

5. kategória

  1. Michal Roud – Cose Cherry Mixferm
  2. Štefan Gonos – Berlin
  3. Gabriela Vlčeková – Čistinka

6. kategória

  1. Gabriela Vlčeková – Pivko
  2. Jan Stefek – Dunkel Doppelbock
  3. Tomáš Vlček – Červený Patrik

Absolútnym víťazom súťaže sa stal Martin Štajner s pivom Depression Killer

Good Water Beer Cup

Prvého júla sa v obci Dobrá Voda v Českej republike konal 2. ročník súťaže Good Water Beer Cup (GWBC). Spolu so súťažou MHM sú ako jediné v Českej republike súčasťou systému BJCP. Organizátormi akcie boli Peter Malec a kolektív. Za samotnú súťaž bol zodpovedný Lukáš Provazník. Prihlásených bolo 77 vzoriek, nakoniec sme ich hodnotili 75.

Kategórie boli tri: Spodne kvasené svetlé pivo českého typu, Vrchne kvasené pivo a Stout.

Cesta na akciu nebola úplne priamočiara. Najskôr som sa odviezol do Brna, tam nastúpil aj s ďalšími degustátormi na vlak, ktorý stál v stanici Križanov. Tam sme prestúpili do hasičského auta, ktoré nás odviezlo do Dobrej Vody. Bola to spektakulárna cesta za použitia húkačky pri odchode a príchode. Celá akcia sa konala na ihrisku, súťaž v priestoroch kultúrneho domu.

GWBC

Komisií bolo 5, po dve na ležiaky a vrchne kvasené pivá, jedna na Stouty. Naša komisia hodnotila vrchne kvasené pivá. Začiatok bol famózny, ale potom sa veci trocha zopsuli, začala séria 13 bodových pív. Ku koncu sa to opäť trochu zrovnalo, avšak kvalita prvého vzorku sa nezopakovala.  Ani táto súťaž nevybočila z tohtoročného trendu, čo sa kvality vzoriek týka.

Na ihrisku bola taká malá párty domovaričov, zdá sa, že ďalší trend v domovaričských súťažiach v Českej republike a na Slovensku  je, že v lete nechodíme na akcie.

Hneď pri vstupe boli pípy s pivami z malých pivovarov (tuším asi šesť). Veľmi som nepil, len pred začiatkom Šepťák APA, čo bolo celkom fajn pivo.

GWBC

IPL Antoš Walk Together bol o poznanie horšie, stále sa však dobre pilo. Opekalo sa prasiatko, grilovali sa klobásy. Taká dedinská atmosféra. A ak by to niekoho zaujímalo, aj pečené prasiatko sa dá zmixovať. Aj tu bola skvelá organizácia, všetko šlapalo ako malo. Len škoda tej malej účasti domovaričov na akcii.

Výsledky:

1. kategória

  1. Jaromír Klimeš
  2. Tomáš Chlup
  3. Stanislav Mlýnek

2. kategória

  1. Martin Hruška
  2. Waldemar Wach
  3. Martin Štainer

3. kategória

  1. Zbyněk Kubín
  2. Markku Leminen
  3. Jarda Miler

Víťazom Best Of Show sa stal Markku Leminen so svojim Imperial stoutom.

Všetky tri súťaže boli veľmi dobre organizačne poňaté, miestnosti pre degustátorov boli dostatočne oddelené od verejnosti, servis bol tiež na vysokej úrovni. Spoločným menovateľom bola aj nízka účasť domovaričov. Čo je škoda, keďže tieto stretnutia majú svoj význam. A ešte jedna spoločná vlastnosť by sa našla. Prinášajú domovaričské pivá a pivné akcie na nie veľmi tradične pivné miesta. Veľmi rád som sa ich zúčastnil a rád by som prišiel aj budúci rok.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Otec českej legendy bol sládok. Jeho odkaz viete ochutnať