Zomrel majiteľ pivovaru ERB. Pričinil sa o záchranu pivovarníctva vo Vyhniach

Eduard Rada

Vo veku nedožitých 63 rokov zomrel 19. mája 2022 majiteľ a zakladateľ pivovaru ERB Eduarda Rada. Aj keď sa absolvent inžinierskeho staviteľstva venoval v počiatočnej fáze svojho života baníctvu (bol banským inžinierom) a neskôr aj stavebníctvu, po revolúcii sa výraznou mierou pričinil aj o rozvoj slovenského pivovarníctva.

Záchranca pivovaru vo Vyhniach

V roku 1993 v privatizácii prevzal pivovar vo Vyhniach, ktorý bol v tom čase v žalostnom stave a reálne hrozilo, že skrachuje. Kým v podobných prípadoch sa osudy podnikov končili rozpredajom a zánikom, Vyhniansky pivovar prežil. A nielen to. Pivovaru sa podarilo konkurovať aj zahraničným nadnárodným koncernom a postupne sa stal trojkou na slovenskom trhu.

Pod vedením Radu pivovar zmenil meno na Steiger a podarilo sa mu pivo expandovať aj do zahraničia. Rada vlastnil pivovar Steiger ako jediný vlastník do roku 2006, minoritný podiel až do roku 2012.

Projekt v Štiavnici

Predajom pivovaru však z pivovarníctva neodišiel. V roku 2010 otvoril v Banskej Štiavnici pivovar ERB, ktorý svojou produkciou cielil na iný segment trhu ako Steiger. „Vo Vyhniach sme pivovarnícky vyrástli, ďalej sme však chceli ísť cestou luxusnejšieho segmentu,“ vysvetľoval v roku 2010 pre Hospodárske noviny.

Súčasťou komplexu je nielen pivovar, ale aj reštaurácia a divadlo. Len nedávno pritom Radovci otvorili aj päťhviezdičkový hotel, ktorý pripravovali niekoľko rokov.

Rozlúčka s Eduardom Radom bude 25. mája 2022 v Banskej Štiavnici.

Česť jeho pamiatke.