V Bratislave sa pripravuje ďalší minipivovar. A nie hocijaký. Kým doterajšie zloženie má výrazne slovenský rukopis, novinka by sa mala niesť v štýle amerického pivovaru. Kým pre nás je to do istej miery exotika, pre Matthew Wirtza vytvorenie kúsku domova na Slovensku. Matthew je totiž Američan, ktorého osud priviedol do Bratislavy.
A keď hovoríme o osude, ten by mal mať ženský rod. „Moja žena je z Bratislavy,“ prezrádza portálu oPive.sk Američan a začína rozprávanie o tom, že jeho život je spätý s pivom. Do nášho hlavného mesta prišiel pred dvoma rokmi a za ten čas sa pokúša dosiahnuť svoj cieľ – otvorenie pivovaru s americkou ponukou piva. Nie je to náhoda. Skúsenosti s takýmto pivovarom už má. „Asi pred piatimi rokmi som zakladal pivovar Bonfire Brewing v Colorade. Dnes má kapacitu 5000 hektolitrov a varí na dvoch miestach. Na oboch som bol hlavný sládok,“ približuje Matthew.
Niečo podobné by chcel vytvoriť aj v Bratislave. Miesto si už našiel – na trhovisku Miletička v Bratislave, kde chcel najprv otvoriť podnik a neskôr aj pivovar. „Mojím plánom je variť remeselné pivo amerického štýlu. Malo by byť úplne odlišné od toho, ktoré sa dnes produkuje v širšom okolí,“ naznačuje Matthew. Tomu má pomôcť technika vyrobená v USA, ktorú by chcel Američan doviezť na Slovensko. Všetko smeruje k tomu, aby sa na výčapoch objavilo až desať pív. „V ponuke by malo byť 4 až 5 stálych pív, rovnaký počet špeciálov a tiež remeselné pivá z iných pivovarov,“ prezrádza Matthew Wirtz.
Plány má veľké. Okrem podniku by rád rozbehol aj expanziu. „Najprv by som chcel rozbehnúť podnik a zistiť, ktoré pivné štýly ľudia obľubujú. Potom by som chcel pivo aj baliť či ponúkať iným podnikom v Bratislave,“ vykresľuje možné scenáre Matthew a dodáva, že by niekedy rád pivo vyvážal aj do Česka, Rakúska prípadne iných krajín.
Ešte pred pár týždňami to vyzeralo tak, že by pivovar mohol otvárať na jeseň tohto roka. Situácia sa však zmenila. „Už som mal dohodnutých investorov, všetko však spadlo. Teraz začína akoby odznova a hľadám ľudí, ktorí by chceli do podniku investovať,“ hovorí trocha smutne Američan. Padla aj lokalita, keď chcel pivovar postaviť na trhovisku Miletička.
Nevzdáva sa však a stále verí vo svoj „slovenský“ sen. „Do Bratislavy som prišiel pred dvoma rokmi. Za ten čas som stretol na tunajšej pivnej scéne množstvo ľudí, ktorých dnes nazývam priateľmi. Stále verím, že Slovensko môže byť vhodným trhom pre remeselné pivo, navarené podľa vysokých štandardov,“ uzatvára optimisticky Matthew. Ten už má pre svoj pivovar aj vymyslené meno. Mal by sa volať Expat Pivovar.
Snímka: archív Matthew Wirtza