Britský pivovar Adnam’s Brewery? Dnes stávka na istotu

Dostupné pramene sa veľmi líšia čo sa vzniku anglického pivovaru Adnam’s Brewery týka. Mne sa páči táto verzia z Oxford companion to beer: Pivovar na mieste, kde stojí dnešný Adnam’s Sole Bay Brewery, postavila v roku 1396 Johanna de Corby (podla webstránky ju niekoľko rokov predtým zavreli kvôli pivu). V roku 1857 bol pivovar predaný Georgeovi a Ernestovi Adnamsovcom, v roku 1901 sa partnermi stala rodina Loftusovcov a až do dnešných dní pivovar prevádzkujú tieto dve rodiny. Na webstránke Adnam’s je niečo trochu iné, čo však nič nemení na tom, že sa jedná o tradičný a poriadne starý pivovar.

Adnams Brewery - článok

Ghost Ship, 4.5% alc – a Ghostly Pale Ale
Experti zo Seoul Plaza preložili názov a charakteristiku piva s poetikou sebe vlastnou ako „strašidelné pivo“ a do ingrediencií zahrnuli „príchuť citrónu a limetky“. Dajte človeku, čo nič nevie o pive a nevie ani po slovensky do ruky google translate… V skutočnosti je pivo uvarené z jačmenného a ražného sladu a zmesi amerických chmeľov, ktorej dominuje Citra. Má gaštanovú farbu, pevnú béžovú penu, vôňu citrusovú no trochu zatuchnutú. Chuť je veľmi vyvážená s jemnou horkosťou, miernou slanosťou a na svoju stupňovitosť je príjemne sladové, nie však sladké. Je veľmi osviežujúce a ľahké, no uspokojujúco plné. Vypité bolo prv, než som si stihol urobiť poriadne poznámky.

Explorer, 5.0% alc.
Výsledok hľadania a experimentovania, pivo z východného pobrežia UK inšpirované západným pobrežím USA. Trošku silnejší svetlý ale, s neuveriteľne trvanlivou penou. Chmely Chinook a Columbus, pestované v Yakima Valley v štáte Washington, dodávajú kvetinovú a grepovú vôňu. Chuť je ešte ľahšia než u Ghostship, no horkosť je výraznejšia a dlhotrvajúca. Na jazyku je iskrivé a korenisté. Skvelo pitelné. Je z neho cítiť typickú opatrnosť anglických pivovarov, keď síce použijú nové odrody chmeľu, no stále konzervatívne. Žiadne chmeľové bomby ale veľmi vyrovnané moderné anglické pivá s dokonalým pomerom horkosti, chmeľovosti, sladovosti, plnosti a nasýtenia.

Broadside Dark Ruby Beer, 6.3% alc.
Mmmmmm mňam. Ale poďme poporiadku. Tmavý ale s pevnou svetlou penou, vôňou sušených sliviek, marhúľ a koňaku. Chuť je veľmi príjemne zaguľatená, s trochou karamelu a minimom pražených tónov. Tie sú cítiť až keď odoznie všetka ovocnosť a ostanú na jazyku spolu s jemnou horkosťou. Sladovosť na jazyku zanecháva hustý pocit whiskey. To, že žiadna jeho stránka nevybočuje a nepôsobí priveľmi rušivo, z neho robí nebezpečného spoločníka. Stále núti dvíhať pohár, privoniavať a ochutnávať. Tekutá verzia tiramisu. Okej, nie je to Brewdog. Možno to je dobre. Za cenu 3dcl od Brewdog dostanete 5dcl Adnam’s, pričom pivá sú vyrovnané, vyladené, sladové a prudko pitelné. Stretnúť to niekde čapované z casku ako real ale, zážitok je zaručený. Obzvlášť Broadside by bolo úžasné k pečeným rebrám alebo čomukoľvek údenému. Stávka na istotu vážení.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.