Veľký test pív z českého pivovaru Permon

Permon Sokolov

Pivovar Permon z českého Sokolova začal variť v roku 2006 a už v roku 2011 prešiel modernizáciou a rozširením. Na svojej stránke píšu o tradičnej technológii a osvedčených receptoch a popisované portfólio zahŕňa všetky hlavné štýly, od českých ležiakov, cez pšeničné, porter, stout, ochutené špeciály až po west-coast style IPA. Takmer kompletnú produktovú radu „zahraničných receptúr“ som si na Vianoce zadovážil u Damiána.

Winter Ale 13˚P
Zlatá farba, jemná a nízka pena, ktorá dlho drží. Vo vôni tráva, grep, citrusy a trochu kvasnice. Telo je pomerne plné a horkosť dosť drsná, dlhotrvajúca a ulpievajúca. Podľa mňa nevyrovnané pivo, ale fajn pomer cena a kvalita.Xmas

Ale 13˚P
Farba svetlého medu, plná, jemná a trvácna pena. Vo vôni ihličie, pínie a tráva. Svieža chuť, veľmi jemné nasýtenie, krémové telo. Žiaľ znovu veľmi výrazná až korenistá horkosť, ktorá kazí dojem z inak veľmi slušného piva. Po chvíli vyvetrania sa horkosť zjemní a je výborné.PšeničnéMá krásnu žltú farbu a pevnú penu. Vôňa je korenistá, no banány či hrebíček sú len nepatrné. Chuť je suchá, hlboko prekvasená, telo slabšie až vodové. Horkosť je opäť dosť výrazná a dodáva pivu zemitú príchuť.

Permon Sokolov 2

Hopper Mosaic 15˚P single hop ale
Málokedy sa stane, že máme možnosť ochutnať single hop pivo – len z jedného druhu chmeľu (teda ak nepočítam Plzeň a ŽPČ). Hopper Mosaic je fantastická IPA veľmi svetlej farby s krémovou, jemnou a hustou penou. Vzhľad je prvotriedny, no vôňa úplne ohromujúca. Mosaicu sa hovorí aj Citra na steroidoch, mne veľmi pripomína Simcoe. Grepy, mango, marakuja, pínie, zakončené korením a tymiánom. Plnšie telo vynikajúco dopĺňa komplexnosť chmeľových aróm. Horkosť je výrazná rovnako ako všetko na tomto pive. Lahôdka a stojí za každý cent.

P.A.P.A 12˚P American pale ale
Medová farba, pevná kompaktná pena (s penou im to v Permone veľmi dobre ide).Vôňa je trávová, grepová a trošku ovocná. Telo je príjemne sladové a chuť trošku slaná, čím sa dobre vyrovnáva chmeľová horkosť. Tá je výrazná, no nie nepríjemná a trvá dlho po dopití.Sherpa 16˚PIndia pale aleDoteraz najlepšie pivo od Permonu. Má veľa rysov podobných ostatným ich pivám, hlavne s Hopper Mosaic a P.A.P.A, no má oveľa plnšie telo a v porovnaní s ostatnými pivami jemnejšiu horkosť. Tiež je cítiť soľ, čo z neho robí veľmi zaujímavé a komplexné pivo. Je dokonca trochu pikantné, prospelo by mu trochu chilli. Odporúčam.

P.I.P.A 16˚P India pale ale
To najlepšie na koniec. Farba je oranžovo-medová, pena trochu prirýchlo padla, no vôňa je krásne komplexná, silno pomelová, grepová s trochou ovocia. Telo plné s príjemným zvyškovým cukrom a znovu výraznou horkosťou, ktorá dlho trvá a po chvíli je doplnená hrejivým alkoholom.Všetky pivá sú fajn a za danú cenu výborný nákup. Nedá sa hovoriť o nejakej nebezpečnej piteľnosti, nakoľko sú dosť prechmelené, no ak chcete niekomu dať ochutnať výrazné, zaujímavé a odlišné pivo, je to výborná voľba. Oceňujem tematickú konzistenciu etikiet.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.