Kaltenecker má opäť problémy. Posielajú ho do konkurzu

Pivovar Kaltenecker musí riešiť nový problém. Po tom, čo sa rožňavský producent zlatistého moku úspešne podrobil reštrukturalizácii, sa situáciou v pivovare opäť zaoberajú súdy. Košický súd totiž rozbehol konkurzné konanie, ktorého výsledkom môže byť aj konkurz dnes najstaršieho minipivovaru u nás.

Nesplatené faktúry

O čo ide? V pondelok ráno vyšlo v obchodnom vestníku rozhodnutie košického súdu, ktorým sa začína konkurzné konanie. V praxi sa vyhlasuje vtedy, ak sa na súde prihlásia minimálne dvaja veritelia, ktorým pivovar nezaplatil faktúry. V tomto prípade bol iniciátorom celého procesu Martin Paško.

Ten nie je pre pivovar žiadnym neznámym. Vystupoval aj v reštrukturalizácii pivovaru, keď zastupoval člena veriteľského výboru, spoločnosť Aksin Trade. Aj táto spoločnosť rozhodovala o tom, či sa pivovar ozdraví, alebo skončí v konkurze. Martin Paško je pritom skúsený biznismen, ktorý pôsobil napríklad ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Leasing Slovenskej sporiteľne. Návrh na konkurz však podával ako fyzická osoba.

Paško pritom nemusel hľadať inú súkromnú spoločnosť, ktorej pivovar nezaplatil. Fakt je ten, že Kaltenecker svieti v zozname dlžníkov v Sociálnej poisťovni. Podľa aktuálneho výpisu je dlžná suma pivovaru na úrovni 22 503 eur. Ešte vyššia suma svieti medzi dlžníkmi Finančnej správy, keď pivovar dlhuje niečo vyše 24-tisíc eur. Pohľadávku, ktorá presahuje 10-tisíc eur, eviduje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Otázniky čo ďalej

Čo bude teraz nasledovať? Situácia sa môže v tichosti vyriešiť, alebo vyústiť až do konkurzu známeho pivovaru. Ten by znamenal to, že majetok pivovaru by sa rozpredal, alebo by putoval do dražby. Súd teraz preskúma pohľadávku. Pivovar má možnosť ju zaplatiť a celý proces predčasne ukončiť.  Existuje aj možnosť, že po vysvetlení, označí súd pohľadávku za spornú.

Pre pivovar je to nepríjemná situácia, najmä keď dianie sledujú aj financujúce banky. Kaltenecker sa vlani po štyroch rokoch vrátil k zisku. Tržby mu však padli o viac než polovicu, pivovar pritom dokázal vyprodukovať účtovný zisk niečo viac ako dva milióny eur. Aj keď je pravda, že nešli z predaja výrobkov. Svoje urobil odpis záväzkov z proceu reštrukturalizácie (asi 2,63 milióna eur). Na papieri tak zisk vyzeral dobre, v reále však situácia až taká priaznivá nebola.

Situácia v pivovare bola pred dvoma rokmi zlá. Ročné straty pivovaru vtedy presahovali sumu pol milióna eur. Vymenil sa majiteľ i vedenie pivovaru, ktoré požiadalo o ozdravenie pod dohľadom súdu. „Neodborné rozhodnutia manažmentu, nesystémový prístup k riešeniu každodenných úloh, zlá organizácia nákupu surovín, chaos v odbytovom hospodárstve a k tomu neprimerané ambície ďalšieho rozvoja majú za následok, že reštrukturalizácia sa stala tým správnym riešením,“ vysvetľoval pre portál oPive.sk riaditeľ pivovaru Juraj Husár.

Čo bude ďalej, ukážu najbližšie týždne. Samotné rozbehnutie konkurzného konania neznamená automatický krach. Existuje však možnosť, že sa na súd obrátia aj iní veritelia pivovaru, v tom prípade bude situácia pre Kaltenecker komplikovanejšia. S otázkami sme oslovili aj samotný pivovar, na naše otázky nereagoval

Snímka: Kaltenecker