Vzťahy medzi pivovarmi nemusia byť ideálne. Najmä nie v mestách, kde si konkurujú a súťažia o tých istých zákazníkov. V Košiciach sa v posledných rokoch vytvorilo pomerne slušné konkurenčné prostredie, keď remeselné pivo ponúkajú hneď štyri tamojšie pivovary – Golem, Šemrák, Cassa Brewery a Hostinec. Práve najstarší a najmladší košický pivovar sa rozhodli pre pomerne netypický krok. Golem a Hostinec sa dohodli, že navaria to isté pivo. Použijú ten istý recept a tých istých sládkov. Výsledkom je pivo Shemesh, ktoré nemôžeme zaradiť do jedného štýlu. Tvorcovia ho charakterizujú nasledovne: „Skladba surovín, receptúra je postavená na kvalitnej (IPA) India Pale Ale. Pivo by malo byť teda zakvasené kvasinkami vrchného kvasenia. Tvorcovia piva sa však rozhodli presne opačne a použili kvasinky spodného kvasenia.“
My sme sa rozhodli obe pivká otestovať priamo v metropole východu. Prvým na rade bol pivovar Hostinec, ktorý sme navštívili v sobotu poobede. Na stole nám pristálo pivo so smotanovou penou, zloženou z jemných mikrobubliniek. Pivo malo oranžovo-zlatistú, mútnu farbu. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste ovocnú záhradku – citrusy aj lesné ovocie. Výborná pozvánka! Vôňa bola fakt super. Sladový úvod bol vyššie postavený, v strede sa k slovu dostáva kombinácia citrusového a lesného ovocia. V pive môžete zachytiť napríklad aj hrozno. Inak je stred pomerne monotónny, keď ho na konci preberá karamelová koncovka. Záver je príjemne horkastý a príjemná horkosť vám v ústach zostáva niekoľko sekúnd po dopití. Pivo je dobre piteľné. Ak niečo chýbalo, tak to bol spomínaný stred, v ktorom to mohlo viac iskriť.
Podľa plánu sme mali hneď mieriť do pivovaru Golem, ale ten bol ešte zatvorený. Tak sme porovnávanie uskutočnili na Salóne Piva, kde Golem pivo ponúkal. Shemesh z Golema mal jemnejšiu penu, ktorá rýchlo padla, čo mohlo byť ovplyvnené aj spôsobom čapovania. Vôňa bola menej výrazná, keď ste v nej zachytili karamel, aj ovocné tóny. Prečo ten nepomer medzi oboma kúskami, keď Hostinec valcoval a Golem zaostával? Keď sme pivo z Golema ochutnali, hneď nám to doplo. Pivo bolo podľa podchladené a príjemné tóny sa z neho začali uvoľňovať až po zohriatí. Potom to už skutočne bolo lepšie. Pivo malo oranžovo-červenkastú farbu, jemne mútnu. Sladový úvod bol vyššie postavený a nasledoval po ňom príjemný stred, v ktorom ste zachytili kombináciu karamelu a ovocia. Nájdete tu napríklad grep, trnky či broskyňu. Uvedená kombinácia iskrí a sprevádza až k záveru. Ten je horkastý. Pivo je výborne piteľné a pôsobí kompaktnejšie, koncentrovanejšie.
Kto bol na tom lepšie? O malý kúsok to bol tentokrát Shemesh z Golemu. Tu treba povedať aj to, že toto pivo bolo o niečo staršie a čas by možno pomohol druhému kúsku. Ale ono je to v podstate jedno. Oba kúsky boli výborné a určite sa oplatia vyskúšať. Víťazom je myšlienka a spolupráca oboch pivovarov. Ukázali, ako sa to dá a kde je cesta. Možno by stálo za zváženie, kedy sa do rovnakej výzvy zapojili viaceré pivovary po Slovensku. Že by navarili pivo podľa jedného receptu a zákazníci by mohli porovnávať.