Na Liptove finišujú s prípravou pivovaru. Otvoria už v marci

Už o pár dni bude slovenská pivná mapa bohatšia o ďalší minipivovar. So záverečnými prácami totiž finišujú v Liptovskom Mikuláši. Podľa informácií portálu oPive.sk by do konca marca mal otvoriť svoje brány reštauračný pivovar Liptovär. Podnik aktuálne čaká na posledné povolenia. Len tie mu bránia k otvoreniu.

IMG_9053

O tom, že sa na Liptove pripravuje pivovar sa vedelo už dlhšie. Ešte vlani spoločnosť Persson predložila úradom dokumenty na schválenie malého pivovaru s kapacitou 2000 hektolitrov piva ročne. „Malý pivovar sa bude nachádzať v intraviláne mesta Liptovský Mikuláš v existujúcom stavebnom objekte Tilia a objekte bývalej trafostanice na Garbiarskej ulici,“ písala spoločnosť v predložených dokumentoch. Prevádzku pritom chceli otvárať už v októbri 2014.

Oficiálne sa tak stane až o pár dní. Pivovar už pritom spustil stránky. Na nich sa odvoláva na historické tradície varenia piva v regióne. „Pivovar Liptovär nadväzuje na tradíciu pôvodných remeselných pivovarov na Liptove. Prvé práva na varenie piva sa začali udeľovať začiatkom 13. storočia,“ uvádza na stránke pivovar. V Liptoväre chcú pritom ponúkať tradičné pivo. „Naša produkcia predstavuje len nepasterizované a nefiltrované pivo, ktoré nadchne svojou príjemnou horkosťou,“ píšu na stránkach.

Kvalitu piva má garantovať vrchný sládok Igor Richtárik. „Jeho prvou a zároveň aj najdlhšou profesnou zastávkou bolo pôsobenie v pivovare Stein v Bratislave. Nastúpil tam v roku 1996 a bez prestávky zotrval až do roku 2008,“ píšu v jeho vizitke. Igor Richtárik pritom zavádzal aj nové linky v pivovare Kaltenecker.

IMG_9067

V Liptoväre by mali ponúkať päť druhov piva: svetlý ležiak Svätlý Mikuláš 12%, vrchne kvasený „ejl“ Garbiar 12%, pivo kategórie American Pale Ale APA Mikuláš 14%, tmavý ležiak Tmavý Mikuláš 13% či pšeničný špeciál Biely Mikuláš 12%. Podnik sa nechce  spoliehať len na vlastné pivo. Dôležitou súčasťou má byť aj kuchyňa, o ktorú sa postará šéfkuchár Karol Sklenár. Ten pôsobil aj napríklad v päťhviezdičkovom hoteli Hotel Thermia Palace v Piešťanoch. V pivovare chcú prevádzkovať aj školu varenia.

Náklady na výstavbu pivovaru firma vypočítala na 1,65 milióna eur. Financie však nezískala len z vlastných zdrojov. Celkom 744-tisíc eur prispeli pivovaru európske fondy. Ďalších takmer  42-tisíc eur dotoval aj Európsky sociálny fond. Zaujímavé pritom bolo aj zdôvodnenie tohto príspevku:  „Cieľom projektu (je) vytvorenie pracovných miest v spoločnosti Persson ako podpora zamestnávania rómskej komunity v meste Liptovský Mikuláš a rozšírenie aktivít spoločnosti Persson prostredníctvom nových ľudských zdrojov.“

Snímky: Stránky Liptoväru