Najdrahšie pivo na trhu? Radler z veľkého pivovaru

– Najsilnejšou udalosťou posledného obdobia na pivnom trhu bol krok majiteľov BrewDogu, ktorí odhalili všetky svoje recepty. Buď sú frajeri, alebo blázni. Pre mňa asi prvou možnosťou. Len si viem veľmi dobre predstaviť, že ich receptami si pomôže nejeden pivovar. Aj tu však platí, že keď robia dvaja to isté, výsledok nie je vždy rovnaký.

– Kamaráti a kamarátky, ktorí nepoznajú remeselné pivo, sa ma často pýtajú, aký je medzi oboma verziami piva rozdiel. Možno im budem ukazovať len tento obrázok, ktorý nedávno zdieľal Craft Bier Fest Wien

Komerčné pivo a remeselné

– Ak by chceli takto zobraziť pivo Smädný Mních, ktorý okrem iného varia aj vo Veľkom Šariši, vo fľaši by bola aj kukurica. Pivovar ju totiž od minulého roka pridáva okrem radleru už aj do výčapného piva. Čo dodať? Lakocinka.

Smadny mních Kukurica

– Inak, zamýšľali ste sa nad tým, že radlery z veľkých pivovarov sú približne rovnako drahé ako ich pivo? Keď si uvedomíte to, že spotrebná daň je pri takýchto kúskoch nižšia (odvíja sa od množstva alkoholu v pive) a spolovice ide len o „malinovku“, je to výborný biznis. A v podstate aj najdrahšie pivo na trhu. Samozrejme obrazne povedané. Neprepočítaval som to s ERBom 🙂

– Apropo ceny, vždy keď prekročím hranice Slovenska som milo prekvapený cenami remeselného piva. Či ide o Česko, Poľsko alebo Maďarsko. Remeselné pivo sa tak stáva dostupnejším pre širšiu cieľovku. Možno sa tohto vytriezvenia dočkáme aj na Slovensku. Už teraz sa teším.

– So zaujímavým krokom ako nájsť nové sily prišiel pivovar Brontvai. Motivoval svojich fanúšikov, aby zdieľali ich ponuku nových pracovných miest. Čím ich odmenil? No pivom.

Brontvai Súťaž

– Je to verejným tajomstvom, ale atmosféra medzi malými slovenskými pivovarníkmi nie je práve ružová. Neviem či je za tým závisť, alebo nedostatočná hladina alkoholu v krvi. A pritom spoluprácou by si mohli pomôcť. Príkladom je spoločný rozvoz Hellstorku a Unorthodoxu.

Hellstork kooperácia

– Ak by sme sa v pivnom meraní síl porovnávali s Českom, asi by sme ťahali za kratší koniec. Občas poteší, keď ich v niečom môžeme učiť. Alebo variť. Napríklad český pivovar Lucky Bastard menia Slováci z Beermalade na pivný džem. Česi s tým samozrejme problém nemajú.

Beermalade Facebook

– O novom supermarkete Yeme sa toho veľa popísalo, dokonca aj na tejto stránke. Bol som sa tam pozrieť. Ponuka je pestrá a je si z čoho vybrať. Ale v regáloch s pivom tam nájdete aj Kelt, Starobrno či Smädný Mních. Keď sa chceli hrať na niečo vyššie, mohli si to odpustiť.

Yeme Regál Ilustrák

– Inak, už sa neviem dočkať Salónu Piva. Usporiadatelia ukázali nové poháre a ide to stále k lepšiemu. Treba uznať, že to budú asi najkrajšie poháre, ktoré doteraz ponúkali.

Salón piva Poháre 2016

– Súťaž o tom, že Plznička sa vraj varí vo Veľkom Šariši sa končí. Nikto sa neozval, cena nebude. Možno to bola fakt len fáma. Ak by ste natrafili na nejakú inú fámu, pokojne napíšte. Budem rád.

*************************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.