10 najbláznivejších pivných rekordov sveta

Niekomu stačí ísť večer na jedno chladené, iný v tom musí byť najlepší na svete. Svetoznáma Guinnessova kniha rekordov eviduje aj rekordy, v ktorých hlavnú úlohu hrá pivo. Nečudo, že sa pivári po celom svete predbiehajú a snažia o to, aby v nej boli zapísaní práve oni. Britské noviny The Telegraph  priniesli na svojich stránkach rebríček 10 najbláznivejších pivných rekordov. My sme  ho trocha vylepšili a prinášame vám 10 naj… spojených s pivom.

1. Najmenší komerčný pivovar na svete

01. Najmenší pivovar

Tento primát drží pivovar Bragdy Gwynant vo Walese.  Podľa knihy rekordov mu na to stačila varňa s kapacitou 40,9 litra. Nikto sa potom nečuduje, že pivo dodáva výhradne len jednému podniku v susedstve. Ak by ste ho chceli ochutnať, krčma sa volá Tynllidiart Arms pub.


2. Najväčší podpivník

02. Pivná tácka

Tento rekord už nejaký rôčik prežil. Na svedomí ho má dánsky pivovar Carlsberg. Ten 15. septembra 2002 svetu ukázal najväčší podpivník na svete. Do šírky mal 15 metrov, bol asi 6 centimetrov hrubý. Do niektorých slovenských krčiem by sa ani nezmestil 🙂


3. Najdlhší pivný bar na svete

03. Najdlhší bar

Najlepšie si pivo v Amerike vychutnáte pri bare. Občas však môžete mať problém, aby ste pri ňom našli voľné mieste. V jednom podniku však takýto problém asi riešiť nebudete. Najdlhší barový pult, ktorý je otvorený celoročne, nájdete v podniku Beer Barrel Saloon. Ten sa môže pochváliť dĺžkou až 123,7 metra. Nájdete pri ňom až 160 barových stoličiek.


4. Najviac prevrátených podpivníkov

Určite to poznáte a pokiaľ nie, mali by ste to hneď skúsiť. Princíp je jednoduchý. Niekoľko pivných tácok si postavíte na okraj, vyhodíte a snažíte sa ich vo vzduchu chytiť. Pokiaľ ich dokážete takto chytiť 113, ste rekordérom. Brit Mat Hand  totiž dokázal takto prevrátiť 112 podpivníkov a ako najlepšieho ho eviduje Guinnessova kniha rekordov. (Video je ilustračné)

https://www.youtube.com/watch?v=HWA1MmNguLU


5. Najrýchlejšie otvorených 2000 fliaš piva

05. Otváranie

Týmto rekordom sa môžu pýšiť Chorváti. Konkrétne, Krunoslavovi Budeseličovi sa podarilo v Záhrebe otvoriť 2000 fliaš za 28 minút a 11 sekúnd. Len by nás zaujímalo, ktorý pivovar mu dovolil na tento heroický výkon trénovať 🙂


6. Najväčšia stavba z podpivníkov

06. Stavba z tácok

Na toto boli potrebné pevné nervy. A mal ich Nemec Sven Goebel. Tomu sa v roku 2004 podarilo postaviť stavbu, ktorá obsahovala 70-tisíc pivných tácok. Samozrejme, že na ne nepoužil žiadne lepidlo. Stavba bola päť metrov vysoká a tri metre široká.


7. Najväčšia zbierka barových uterákov

07. Barové úteráky

Stalo sa vám, že ste v podniku na toaletách nenašli uterák? Možno ho pred vami navštívil Robert Begley. Tento Američan totiž zbiera barové uteráky po celom svete. Už ich má 2372 z 27 rôznych štátov sveta. A v zbierke pokračuje ďalej.


8. Najviac otvorených pív motorovou pílou za minútu

04. Motorova píla

Koho toto napadlo? Predsa Američana. Od minulého je v Guinnessovej knihe zapísaný John Nicholson. Ten dokázal v priebehu jednej minúty otvoriť motorovou pílou celkom 18 pív. A mal trochu aj smolu. Dve fľaše sa mu pri otváraní rozbili.


9. Najďalej kĺzajúca sa fľaša

Možno podobnú scénu poznáte z amerických filmov. Objednáte si a pri barovom pulte vám barman fľašu jednoducho pustí po stole. V ázijskom Singapure si urobili v tejto disciplíne súťaž. Cieľ bol jasný. Zapísať sa do Guinnessovej knihy rekordov. Výsledok? Jeffrey Ng Tiong Boon dokázal dokĺzať fľašu do vzdialenosti 14 metrov.


10. Najväčšia zbierka fliaš piva

10 Zbierka

Z Američana Rona Wernera asi partnerka veľkú radosť nemá (ak vôbec nejakú má). Tento„ týpek“ totiž zbiera pivné fľaše. Pred troma rokmi ich mal celkom 25 866. Prvé kúsky začal zbierať už ako 14-ročný. Každý rok mu do nej pribudne asi 1000 fliaš. Veľká časť z nich je pritom neotvorených.

 Snímky: Guinness World Records