10 slovenský miest, v ktorých pribudne nový pivovar

Pivo je dnes trendová záležitosť a na Slovensku zažíva svoje zlaté obdobie. Na pivnej mape sa objavuje čoraz viac pivovarov či podnikov, ktoré čapujú remeselné pivo. A pri súčasnom stave to určite nekončí. Na nové pivá sa môžu tešiť obyvatelia viacerých miest. My sme pre vás pripravili prehľad desiatich miest, v ktorých pribudne nový pivovar.

Rajecké Teplice

Budovu, ktorá slúžila pre lesnú správu, by na pivovar mali začať prestavovať už na jar. Snímka: Google

Pivovar už nejeden piatok pripravujú v tomto kúpeľnom meste. Prvé zmienky o ňom boli známe už pred dvoma rokmi. Medzitým sa zmenila spoločnosť, ktorá s nápadom prišla, v plánoch sa však pokračuje. Pivovar by ste mali nájsť v budove, ktorá kedysi slúžila pre lesnú správu.


Podbrezová

Podbrezová Flickr P.Nemiec
Cestu za vlastným pivovarom začali aj v Podbrezovej. „Malý pivovar bude slúžiť na výrobu rozličných druhov piva, ktoré budú určené pre distribúciu do reštauračných prevádzok a pohostinských zariadení,“ napísal investor v zámere, ktorý od polovice tohto roka posudzujú úrady.


Kremnica

Pivovar Kremnica
Do historického mesta sa vracia pivovar po 300 rokoch. Objekt pivovaru má byť situovaný v historickej budove, ktorá naposledy slúžila ako pekáreň . Ročná produkcia je nastavená na 1000 hektolitrov piva za rok. „Pivovar nemá ambíciu byť konkurenciou pre veľkých dodávateľov piva. Snahou zriadenia prevádzky je aj nadviazanie na historickú minulosť,“ napísal investor úradom.


Bojnice

pansky-pivovar-bojnice
Kúpeľné mesto, ktoré je známe zámkom či zoologickou záhradou bude mať tiež vlastné pivo. Postará sa o to Panský pivovar. Podľa pôvodných plánov už mal produkovať zlatistý mok, realizácia však mešká. Reštauráciu s týmto menom však už v Bojniciach nájdete. Aktuálne ponúka remeselné pivo z iných pivovarov.


Nové Zámky

Pivovar Zámčan
Mesto na juhu Slovenska už vlastný pivovar malo, pivovar La Cubana však svoje brány zatvoril. Už čoskoro ho však nahradí pivovar Zámčan. „Na začiatok plánujeme spustiť dve pivá: Zámčan svetlé nepasterizované a nefiltrované 11° a Zámčan tmavé nepasterizované a nefiltrované 12°,“ naznačil koncom leta majiteľ Tibor Hlavička.


Liptovský Hrádok

liptovsky-hradok-our-slovakia
Druhý pivovar na Liptove by ste mali nájsť v Liptovskom Hrádku. Firma Davlin začala dlhý byrokratický proces, na ktorého konci by mal byť remeselný producent piva. Pivovar by mal byť podľa predkladacej správy situovaný na adrese, na ktorej dnes sídli Hotel – Club Tesla.


Ilava

Pivovar Ilava
Domáce pivo by sa malo vrátiť aj do Ilavy. „Účelom stavby je demoláciou, následnou novostavbou a rekonštrukciou objektov zrealizovať obnovu výroby piva v regióne, ktoré tu má dlhoročnú tradíciu,“ napísal úradom začiatkom leta investor. Ten by chcel variť vo veľkom. Kapacita pivovaru by  mala byť na úrovni 25-tisíc hektolitrov ročne.


Partizánske

Partizanske - J. Korom
Okresné mesto sa môže tešiť na Prvý partizánsky pivovar.  Stavebné práce už začali, cieľ si investor stanovil jasne. „Cieľom pivovaru je vyrábať produkt vo svojej najprirodzenejšej a najzdravšej podobe, v akej pivo vôbec môže byť. Tou je živý, nefiltrovaný a nepasterizovaný produkt, ktorý pri striedmej konzumácii má blahodarné účinky na zdravie človeka,“ napísal v zámere predloženom úradom.


Nitra

Pivovar Pribina
Tretím nitrianskym pivovarom bude pivovar Pribina. Pivo pod touto značkou síce na trhu objavíte už teraz, je navarené mimo Nitry. Pivovar je dnes totiž len kočovným. Všetko by sa to malo zmeniť v budúcom roku. Investor chce pivovar situovať v budove, v ktorej kedysi pôsobila spoločnosť Ferrenit. Tá sa najskôr venovala obchodu s palivom, drevom či pivom, neskôr sa v nej vyrábala aj krytina. Objekt je niekoľko desaťročí nevyužívaný.


Bratislava

podunajske-biskupice-novy-pivovar
Pivný boom nekončí ani v hlavnom meste Slovenska. Už teraz nájdete v Bratislave 14 pivovarov a na ceste je ďalšia dvojica. Prvý pripravuje Peter Hudák, o druhom existujú len chabé informácie. Mal by sídliť v Podunajských Biskupiciach na Trojičnom námestí v budove, ktorú vidíte na fotke.

Ak ste medzi miestami to vaše nenašli, nemusíte zúfať. Do prehľadu sa nám nedostala ďalšia desiatky miest a obcí, v ktorých chcú variť remeselné pivo.

Snímky: Flickr/Huggy’s pics, oPive.sk, Google Street View, archív investorov