ŽiWell: Boj o „craftbeer zákazníka“ začína byť intenzívnejší

Piešťanský pivovar ŽiWell - Peter Demko

Pivovarnícky rok ubehol ako voda. V mnohých smeroch bol podobný ako tie predchádzajúce, našli sa však aj nové momenty a výzvy. Portál oPive.sk sa opäť rozhodol usporiadať pravidelnú koncoročnú anketu, v ktorej spovedáme pivovarníkov zo Slovenska. Dnes sa za uplynulým rokom obzerá Peter Demko, sládok Piešťanského pivovaru ŽiWell.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2019? Čím bol pre vás iný?

Pravda je taká, že jednotlivé roky strávené v pivovarníctve mi začínajú splývať. Keby nebolo tejto ankety, nemám snáď ani čas zamyslieť sa a utriediť si, čo sa vlastne za ten rok udialo. Na to, že býva raz ročne, je desivé, ako často ju riešim.

Rok 2019 bol už taká naša klasika. Narástla nám produkcia na technické maximu, opäť sme sa posunuli kvalitou hore, získali zaujímavé ocenenia a hlavne si dobre na tom celom zamakali. Mám pocit, že iný, ako ten predtým nebol v ničom. Keď tak, mám pocit, že boj o craftbeer zákazníka začína byť intenzívnejší.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Príchod nových hráčov na trh, odchod starých, Salóny piva a iné podarené akcie. Za udalosti roka, dôležité pre nás, považujeme víťazstvo v krajskom kole vašej ankety a druhé miesto vo finále, chlapcom zo Spišskej gratulujeme. Ja si vážim ocenenie Sládok roka, rovnako ako ocenenia, ktoré získali naše pivká.

Veľká udalosť bola aj rekonštrukcia historickej budovy Kursalonu tu v Piešťanoch a otvorenie našej ďalšej ŽiWell prevádzky v nej. Zaujímavý bol aj projekt ŽiWell Express, čo bol špeciálne vypravený vlak z Prahy do Piešťan, v ktorom to žilo koncertmi, pivom, cestovateľským rozprávaniami a každý večer stál v nejakej inej peknej obci, kde sa opekalo, spoznávalo okolie, koncertovalo  a tak vôbec.

Ktorý konkurenčný pivovar vás pozitívne zaujal?

Všetky konkurenčné pivovary, ktoré produkujú poctivé a dobré pivo ma vedia zaujať. Najmä tým dobrým pivom. Konkrétne to je už taká istota v tom, že Tono z Hop Grup má super pivo, Kazo z Unorthodoxu má super pivo, Dano a Peťo z Hellstorku majú super pivo, Jano z Wywaru, Ľubo a spol. zo Stupavaru a takto by som vedel pokračovať. Teším sa na urazené SMS-ky tých, ktorých som nespomenul menovite😉

Každopádne ma reálne teší fakt, že vo väčšine prípadov sme kamoši, čo si vedia pomôcť, minimálne si nerobiť zle. A, že už vieme (alebo si myslime, že už vieme) kto sú tí, na ktorých si treba dať pozor.

S akými plánmi vstupujete do nového roka?

Nezblázniť sa z toho všetkého, čo sme si vymysleli na rok 2020. Posledných pár mesiacov testujeme nové technologické postupy pri výrobe piva, zatiaľ sa dostávame k tomu, že naše „ejly“ sú voňavejšie, horkosť je príjemnejšia a ležiaky sú „ležiakovejšie“. Celkovo postupne zvyšujeme úroveň každého nášho piva a kvalitu a efektivitu všetkých procesov. Týmto pádom ďakujem všetkým, čo nám s týmto challengom pomohli a pomáhajú. Tiež chcem verejne poďakovať celému nášmu teamu, lebo jeden bez druhého by sme to tu nedali.

Aj v roku 2020 chceme prinášať na trh osvedčenú kvalitu ešte vo vyššej triede a kopec zaujímavých a netradičných pív ako takú čerešničku, lebo to nás baví najviac. Pripomínam, že po úspechu Marshmallow Ipy mame aktuálne v ponuke Hašlerky IPu. Rok 2020 bude super!

Snímka: FB Piešťanský pivovar ŽiWell