Aké pivo si dáte na Vianoce? Prieskum ukazuje, že Slováci sú klasici

Vianoce - pivo

Vianoce už klopú na dvere a mnoho fanúšikov piva už nakupuje zásoby na sviatočné obdobie konca roka. Zamýšľali ste sa však nad tým, ktoré pivo je počas tohto obdobia najobľúbenejšie? Výsledok asi nebude prekvapením.

Dominuje klasika

Čo-to o téme napovedá prieskum, ktorý si nechal urobiť najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko. Ten realizovala prieskumná agentúrou MNForce na vzorke 1 000 respondentov. Z výsledkov prieskumu  vyplýva, že až 40 opýtaných  si s obdobím Vianoc spája svetlé pivo.

„Na Slovensku je naďalej jednoznačne najobľúbenejším pivným štýlom svetlý ležiak. Viac než polovica piva predaného na Slovensku sú klasické „desiatky“,“ uvádza Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov Heineken Slovensko.

Tá prezrádza, že v tomto období  stúpa záujem o silnejšie pivá. „V zime konzumenti siahajú menej po radleroch, rastie podiel štandardného piva. Konzumenti v porovnaní s letnými mesiacmi preferujú ťažšie, viacstupňové pivá. Zároveň vidíme, že pred Vianocami nakupujú väčší objem piva na jeden nákup, preto sú dobrou voľbou  aj multibalenia,“ uviedla Windisch.

V pohodlí domova

Z prieskumu vyplýva, že pivo si počas Vianoc doprajeme najmä po večeri, s čím súhlasí viac ako tretina opýtaných (34 percent) alebo pri sledovaní televízie, resp. filmu (23 percent). To, že je pivo spoločenský nápoj potvrdzuje aj fakt, že respondenti deklarovali, že si ho najčastejšie vychutnávajú v spoločnosti rodiny. Na tomto tvrdení sa zhodla takmer polovica opýtaných (47 percent).

Heineken zároveň poukazuje na zmenené správanie zákazníkov počas tohto roka. „Na pivnom trhu vidíme dve reakcie na obmedzenia spojené s pandémiou: jedna skupina ľudí začala častejšie kupovať prémiové výrobky. Druhá, menšia skupina, sa orientuje viac podľa ceny. Preto sa aj na pivnom trhu stále viac otvárajú nožnice a konzumenti mainstreamových pív si buď priplácajú za prémiové značky alebo si miesto nich radšej kúpia tie lacnejšie,“ uviedla H. Windisch.

Kým väčšina väčších pivovarov stavila na klasiku, menšie pivovary ponúkajú zväčša silnejšie verzie pív, ktoré sú často ochutené koreninami typickými pre Vianoce.

Aké pivo preferujete počas Vianoc?

View Results

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj

Niečo na vás lezie? Skúste si urobiť varené pivo

Snímka od  YutacarUnsplash.