Vždy je zaujímavé sledovať to, ako sa pivovary menia v čase. V tejto súvislosti je krásny príklad banskobystrickej Perly. Na našom trhu dokázal malý reštauračný pivovar vydržať takmer štvrťstoročie. Spočiatku bol určite (nielen miestnou) atrakciou, čas však z atraktivity tohto pivovaru uberal. Majitelia neinvestovali a Perla ako keby zastala v čase. Je to riziko pivovarov, ktoré sú na scéne už dlho.
Prvý na Morave
Práve jeden taký sme sa rozhodli navštíviť ešte pred Vianocami. Ako cieľ našej cesty sme si vybrali brnenský pivovar Pegas. Na svojej stránke sa chváli tým, že patrí medzi najstaršie reštauračné pivovary v Česku a na Morave bol vôbec prvým. Aj preto sme boli zvedaví, ako sa podnik situovaný v centre Brna vysporadúva s nástrahami času.
Podnik má zaujímavú lokalitu, keď ho nájdete len pár desiatok metrov od Námestia Svobody. My sme sa ho rozhodli navštíviť v sobotu a takmer sme odišli naprázdno. Pivnica bola do posledného stola obsadená. Aj to bolo znamenie, že podnik funguje asi dobre. Našťastie sa nám podarilo jeden stôl obsadiť, keď sme vystriedali odchádzajúcich hostí.
Čašník bol pri nás veľmi rýchlo a naše rozhodovanie bolo v podstate veľmi jednoduché. Určite sme chceli ochutnať vianočný špeciál. Ten sme si museli všimnúť. Na každom stole bola ceduľka s jeho reklamou. Trocha sme sa však začudovali (pobavili). Grafika stvárnenia novinky bola robená akoby na kolene a v skicári. Možno mohli zvoliť jednoduchší model a nemuseli sa hrať na grafikov, keď výsledok bol mimoriadne rozpačitý.
Ale neboli sme tu na to, aby sme hodnotili grafiku. Na stole nám pristál Pegas Vánoční speciál, ktorý sa predával len vo štvordecových pohároch. Podľa predstavenia išlo o 15-stupňový polotmavý ležiak, pri ktorého výrobe boli použité údené slady. Pivo malo medenú farbu, ktorú zdobila jemná šľahačková pena. Jej konzistencia bola jemná a pomerne rýchlo spadla. Keď ste k pivu privoňali, zachytili ste slad a jemne aj slaninku.
Sladový úvod bol výrazný, v strede sa objavuje kombinácia karamelu, slankastej slaninky a korenistej linky. Telo piva je však prázdnejšie. Všetko podčiarkuje jemne horkastá koncovka. Pivo by si zaslúžilo lepšie vyskladanie, celkovo však bolo bez chýb a veľmi dobre piteľné. A to je asi základ. Za nás to bolo sedem bodov.
Bez pivného porna
Ako druhé pivo sme ochutnali Pegas Oatmeal Stout. Podľa informácií na internetovej stránke pivovaru ide o pivo, ktoré sa varí počas celého roka. Kúsok s obsahom alkoholu na úrovni piatich percent mal čiernu farbu s hnedastým odtieňom, ktorú zdobila smotanová pena. Vo vôni ste mohli zachytiť kombináciu kávy, karamelu a černíc. Po primeranom sladovom základe ste pri napití mohli zachytitť kombináciu kávy, karamelu, opečenej hrianky a tmavého ovocia. Hutnosť tónov však mohla byť o čosi vyššia, brucho totiž pôsobilo prázdnejšie, vodovejšie.
Dojem určite vylepšila príjemne horkastá koncovka. Pivo však bolo trocha kostrbatejšie, ale piteľné. Plusom bola hlavne kombinácia kávy a horkastej koncovky. Aj za spomenutú piteľnosť si kúsok zaslúžil sedem bodov.
V podniku sme sa aj najedli, keď sme ochutnali tamojší pivovarský guľáš. Bol fajn, určite môžeme odporúčať. A s akými pocitmi sme odchádzali? Určite nemôžete od tohto pivovaru očakávať pivné porno. Ochutnané pivá však mali dobrú kondíciu, bez chýb, boli piteľné a na posedenie s priateľmi ako stvorené. Aj obsadenosť podniku svedčala o tom, že svoju existenciu si vie aj v konkurenčnom prostredí obhájiť. Za nás tak spokojnosť. Pegas si vybral zlatú strednú cestu, aj preto je na trhu dlho.
Zhrnutie
Plusy
– Výber piva. Na výčape sme našli štvoricu stálych pív a jedno sezónne.
– Atmosféra. Podnik žil a prostredie dýchalo svojským duchom.
– Obsluha. Milá a pohodová.
Mínusy
– V podstate žiadne podstatné. O podávaní Stoutu v pohári na pšenicu nebudeme hovoriť.