Ako si Česko hýčka pivnú históriu a ponúka aj pivársku pohotovosť

Třeboň, české pivovary, Česko, beer trip

Mesto Třeboň je známe rybníkmi, kaprami, hradom, zámockým parkom.  A pivom. Prvý pivovar bol zriadený v roku 1367 v Augustínskom kláštore. Onedlho na to v roku 1379 vznikol pivovar aj na hrade. V roku 1505 dostalo mesto právo variť pivo a tak v meste bolo niekoľko sladovní a pivovarov. V 14. storočí boli štyri. A každý pivovar mal svoju studňu.

Dlhoročná tradícia v meste Třeboň

V roku 1698 bol hradný pivovar presťahovaný do budovy bývalej zbrojnice do mesta, blízko rybníka. Tam si  prežil slávne aj smutné chvíľky vrátane požiaru, ktorý v roku 1781 zachvátil takmer celé mesto. Výroba sa neskôr obnovila, len sa zmenšila veľkosť pivovaru.

V roku 1799 sa dostáva do rúk mešťanov s právom variť pivo, ktorí ho do roku 1811 prenajímali. Od toho roku si varili pivo sami. Počas druhej svetovej vojny sa výroba zastavila na obdobie január až december 1945 a obnovila sa až koncom roku.

Třeboň, pivovar, české pivovary, Česko, beer trip

Počas socializmu prešiel pivovar od Schwarzenbergovcov do štátneho vlastníctva. Po privatizácii roku 1992 je pivovar súčasťou Juhočeských pivovarov. A v auguste 2000 je predaný spoločnosti Bohemia Regent. V súčasnosti je to malý rodinný pivovar, regionálneho významu.

Studňa ako výčap

Zúčastnili sme sa prehliadky na ktorej nám sprievodkyňa vysvetlila historické súvislosti a tiež porozprávala pár zaujímavých faktov. Napríklad, že v roku 2012 bola obnovená pivovarská studňa, ktorá počas špeciálnych príležitostí slúži aj ako výčap. Alebo, že v pivovare je 100 km potrubia.

Najviac nás však zaujala informácia, že majú pravdepodobne najstaršiu obchodnú značku a tou je Rožmberská ruža, ktorá je viditeľná v celom areáli, ale aj na etiketách. A jej vek? 640 rokov.

Třeboň, Regent, české pivovary, Česko, beer trip

Fľašky v objeme 0,33l sú vyrábané tak, aby sa dnom jednej mohlo dať otvoriť druhé pivo. Taký sklenený pivný otvárak. Pre dámy, lebo keďže dáma nikdy nepije sama ani veľké pivo, tak sú k dispozícii minimálne dve fľašky. Bolo toho viac, odporúčam sa zúčastniť tejto prehliadky.

Závany socializmu

Pivo si môžete kúpiť v pivovarskej predajni, ale aj na info pulte, kde je služba 24 hodín, veď pivná pohotovosť. A sú tu aj miesta pre čapované pivo. V reštaurácii na nás dýchla história, bohužiaľ tak nejak mrzko. Teleportom sme sa vrátili do ťažkého socializmu, kde náš zákazník, náš pán neplatilo.

Třeboň, Regent, české pivovary, Česko, beer trip

Po krátkej roztržke s obsluhou sme sa presunuli na terasu. Ochotní ľudia, celkom dobré pivo, pohľad do areálu pivovaru pomohol zabudnúť na „profesionálku“ v reštaurácii. Opäť potešujúca drobnosť, podniky v meste s hrdosťou čapujú Regenta. A aby som nezabudol, ležiaky boli piteľné, ovsená IPA je dobré pivo, ale nemá nič spoločné s týmto štýlom. Ako keby sa niekto bál prichmeliť pivo. Pivovar sa pýši tradičnou výrobou, tak asi tam bude vysvetlenie.

Návrat pivovaru po 100 rokoch

Ďalší hrad s pivovarom je Hluboká nad Vltavou. Pivovar sa otvoril v januári 2017. Po viac ako 100 rokoch sa obnovilo varenie piva v tomto mestečku. Sídli v budove bývalého hotela Obec. Dom bol postavený  v r. 1898 kniežaťom Adolfom Jozefom zo Schwarzenbergu ako spoločenský sál.

V roku 2016 objekt kúpil vnuk majteľa hotela. Kompletne ho zrekonštruoval a inštaloval pivovar. Pivá pivovar čapuje okolo komína, v priľahlej reštaurácii s rovnakými majiteľmi, ale aj v iných miestnych reštauráciách.  Špecializujú sa na ležiaky a ide im to. Najviac mi chutil údený. Obsluha bola fajn, nielen že vedeli dosť o pivách, ktoré čapujú, ale aj tomu rozumeli. Príjemne strávený čas.

Dva pivovary, jedna adresa

V Českom Krumlove sú oficiálne dva pivovary. Eggenberg a Historický pivovar Český Krumlov. Obidva majú rovnakú adresu. Tak ako to vlastne je? Pivo sa v Česko Krumlove varilo od 13. storočia,  rozvoj pivovarníctva však začína v 16. storočí za éry Viléma z Rožmberka.

Keď Rožmberkovci vymreli,  prešlo panstvo na rod Eggenbergov. Počas rekonštrukcie v rokoch 1625 až 1630, bol presunutý do nového eggenberského pivovaru na Latráni. Po smrti Marie Arnoštky z Eggenbergu v roku 1719 prešiel majetok na Schwarzenbergovcov. Mimochodom v dobe vlády Jana Kristiána I. na začiatku 18. storočia s výstavom 7 400 hl, varil viac piva ako všetky ostatné pivovary v meste.

Počas socializmu bol súčasťou Jihočeských pivovarov a mal stabilnú produkciu. V roku 1991 bol sprivatizovaný  spoločnosťou Pivovar Eggenberg. Od roku 2001 to šlo s pivovarom dole vodou a v roku 2008 bol vyhlásený konkurz na majetok spoločnosti.

V roku 2015 vstupujú na scénu spoločnosti Centrum Český Krumlov a Brewery Český Krumlov (vlastní technológie) a obnovujú výrobu pod značkou  „Historický pivovar Český Krumlov“. Pivo značky Eggenberg sa stále varí, ale len kontraktačne v Pardubickom pivovare.

Prechádza v areáli

Celý areál sa nachádza mimo centrum, je priestranný, pôsobí trochu zanedbaným dojmom. A keď sa spoľahnete na navigáciu, tak máte krásnu prechádzku po areáli. Zvláštne bolo, že nás nikto nekontaktoval, aj keď naša návšteva bola za súmraku, takže by som očakával trochu záujmu o to čo tam robíme.

Reštaurácia nebola prekvapivo plná, hostia prichádzali aj odchádzali, ale je ešte čo robiť aby praskala v švíkoch. Zato terasa bola plná, zjavne preto, že tam bola hudobná produkcia. Jedlo bolo skvelé, taká česká klasika. V ponuke boli tri ležiaky, zaujal ma údený. Obsluha ústretová, komunikatívna, osvetlili nám ako to vlastne je. Dobrý podnik.

Stále nekončíme. Pokračovanie nabudúce.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si prvú časť putovania

Hrady, zámky, pivovary. V Česku varia pivo aj „hasiči“

Použité zdroje: web stránky jednotlivých pivovarov Encyklopedie Český Krumlov a Třeboňská nocturna