Hrady, zámky, pivovary. V Česku varia pivo aj „hasiči“

Česko, Hrad Bítov, pivovar, sudy

Keď sme začali plánovať tohtoročnú dovolenku v Česku, kontúry boli jasné – hrady, zámky, pivovary. Otázka bola len výber smeru. Nakoniec padlo rozhodnite, že pôjdeme popri hraniciach s Rakúskom a Nemeckom.

Naplánovali sme body záujmu a mohli sme ísť. Niektoré pivovary medzitým zavreli, ale stále bolo toho dosť pred nami. A ako bonus sme v GPS vypli diaľnice a spoplatnené úseky. Odporúčame. Spoznáte krajinu cez netušenú perspektívu. A cesta mohla začať.

Hradný pivovar

Ako druhý hrad sme navštívili hrad Bítov. Hrad vlastnili dva šľachtické rody Jankovský z Vlašimi. Po nich od roku 1755 do roku 1891 prevzal hrad aj pivovar rod grófov/ barónov Daunov. Prečo ho spomínam? V období od roku 1618 až po rok 1893 bol súčasťou hradu aj pivovar.

Česko, Hrad Bítov, pivovar, sudy

Priestory bývalého pivovaru sú sprístupnené od roku 2017. Počas prehliadky bez sprievodcu sme si prezreli povalu, kde sa skladoval jačmeň, ležiacke „sklepy“, ľadovú jamu a iné priestory.

A samozrejme tiež historické predmety k téme. Súčasťou expozície je rekonštrukcia historickej „hospody“.

Česko, Hrad Bítov, pivovar, sudy

Symbolicky v byte bývalého sládka. V podhradí bola chmeľnica, kde sa pestoval chmeľ pre potreby pivovaru. Pivovar bol v prevádzke až do 19. storočia, keď bol kvôli nedostatku odbytu a teda nesolventnosti uzavretý. Toľko k histórii.*

Hasičský pivovar

Súčasnosť v Bítove je tiež pivná, len hradný v názve vystriedalo slovo hasičský. V priestoroch bývalej hasičskej zbrojnice si manželia Tesařovci založili v roku  2015 minipivovar s 1 000 až 1 200 hl výstavom.  Pivovar vznikol pre potreby reštaurácie u Tesařů.**

Pivo si však môžete dať aj priamo v pivovarskom šenku, ktorý je otvorený poobede až do večerných hodín. Ležiaky boli dobre piteľné, IPA skoro vôbec, keď v nej boli dosť vážne technologické chyby. Niekedy je lepšie ostať pri tom, čo je dobré a nerobiť za každú cenu špeciály. Čo sa týka priestorov, oba podniku sú v poriadku, Šenk je sympatickejší, pochopiteľne.

Česko, Hasičský pivovar, trip, pivo, ležiak

Druhý pivovar sa nachádza v Telči, trochu bokom od centra a volá sa Pivovar Trojan. Tento vznikol v roku 2017 v priestoroch bývalej mliekarne. Po cca sto rokoch sa začalo v Telči opäť variť pivo, zároveň je to obnovená tradícia varenia piva rodinou Trojanu***

Podnik je to menší, útulný s dobrou a pozornou obsluhou, veľmi ochotnou. Na výčape je šesť pív, z toho tri svetlé ležiaky, jeden polotmavý a dvakrát „Ale“. No, tu už je dojem rozpačitejší.

Česko, Hasičský pivovar, trip, pivo, ležiak

Úvodná „desina“ je skvelá, „odsmädová“, bez vád. Jedna jedenástka tiež bez výhrad.

Potom dve priemerné pivá a dve podpriemerné pivá. Cyklo pivo, podľa názvu pre cyklistov, je polotmavý ležiak. Zvláštne.

Ležiaková politika

Inak celkom nerozumiem tomu, načo je dobré mať tri svetlé ležiaky, z toho dva s rovnakou stupňovitosťou a dva celkom zbytočné „Ale“ na výčape. Aj keď to teraz znie, že som nebol spokojný, boli sme tam dvakrát a aj dosť dlho a rád sa sem ešte vrátim. Tá desiatka bola fakt skvelá. A atmosféra taká susedská, napriek blízkemu festivalu, bolo celkom dosť ľudí. Čo je veľmi sympatické, že v meste je pár podnikov, ktoré  s hrdosťou čapujú  „Telčské pivo“.

Ďalší pivovar na našej ceste bol Minipivovar Orel v Jindřichovom Hradci. Varňa priamo v priestore, reštaurácia bola pekná, pomerne veľká a na dverách nápis: Len pre hotelových hostí. Keďže v inom okne čítam „Na predaj“, tak sa zdá, že pivovar skončil. Vrabce čvirikali, že pivovar skončil v 2018.

Bukovar je umiestnený v dedinke Dolní Bukovsko. Nápad obnoviť varenie piva v oblasti vznikol v roku 2013. V neďalekej obci Bzí sa totiž v 18. storočí varilo pivo. Bukovar začínal v roku 2015 ako lietajúci. Od roku 2017 varia pivo vo vlastnom, maličkom pivovare.

Počas svojej existencie prešli rôznymi štýlmi až sa ustálili na ležiakoch. Na stránke majú  napísané medzi kľúčovými pivami dvakrát APA pivá s poznámkou dočasne dostupné. Podľa barmanky, ktorá mimochodom bola informovaná o tom, čo predáva, sa sústreďujú len na ležiaky.

Počas našej návštevy sa varilo, teda už sa končilo, ale charakteristická vôňa bola cítiť. A pivá? Na výčape boli tri. Dve boli skvelé, jedno malo dosť výrazné vady, hlavne DMS. Najlepšie pivo bol polotmavý ležiak. Skvelé miesto, príjemná obsluha, sme radi, že sme si spravili zachádzku.

Z napísaného sa už začína rysovať spoločný menovateľ. Ešte, ale nekončíme, pár pivovarov nás ešte čaká.

Pokračovanie nabudúce

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

* Zdroje: https://www.hrad-bitov.cz/, informačné tabule hradu Bítov.

** Web Hasišsky pivovar Bitov

*** Web pivovaru Trojan