Sme na Bahamách. Mieste, ktoré je známe daňovými rajmi, karibským morom a pohodovými domácimi ľuďmi. Aj keď na tomto ostrove nájdete aj miestne remeselné pivo, toľko času na pátranie po ňom sme nemali. Pár hodín na ostrove sme využili na oddych a neplánovane vznikla aj akási pivná recenzia, ktorá by mohla byť pokojne zasadená do ktorejkoľvek časti sveta. Aj keď sa to nezdá, pivná globalizácia melie pomaly, ale isto. Ale nepredbiehajme.
Blúdenie po ostrove Nassau nás zaviedlo až na Pláž Nirvana. Keďže nebol vrchol sezóny, podniky boli opustené. Našli sme si obyčajný bufet, ktorý by asi zapadol na každé slovenské kúpalisko či turistickú oblasť. Mal však svoje čaro. Také karibské, alebo ak chcete kubánske. Barman nás veselo víta a ukazuje na nápojový sortiment. Vyberáme si pivo. Čašník sa ani nepýta a z chladničky vyťahuje zelenú fľašu Heinekenu. Presne takú istú, akú nájdete v slovenských obchodoch. S prekvapením reagujeme, že by sme radi vyskúšali miestne pivo. „Domáce? Si si istý? Toto je lepšie“ pohotovo reaguje a neochvejne verí, že nás presvedčil. „Poprosím si šesť dolárov za fľašu,“ hovorí isto.
Hovoríme nie a pýtame si bahamské pivo. „Ako chceš,“ hovorí postarší černoch a na stôl položí pivo s názvom Kalik. Keďže sme zmiešané osadenstvo, berieme klasické pivo aj radler. „Bude to päť dolárov za fľašu,“ vypočítava. Prekvapení, že miestna produkcia je len o trochu lacnejšia ako import, zjednávame. Veľký úspech nemáme. Barman neveriacky krúti hlavou nad našou nepochopiteľnou voľbou.
Po tomto odporúčaní sme čakali najhoršie. Nakoniec sme na Bahamách pili klasické europivo. Kalik mal slabší úvod, v strede ste mohli nájsť med i korenisté tóny. Koncovka bola jemnulinko horkastá. Celkom dobre vyskladané vodovejšie pivo. Od smädu ako stvorené. Jednoducho taká silná štvorka. Zaujímavé bolo pozorovať barmana. Toho prišiel navštíviť kamarát. A hádajte aké pivo si dali? Samozrejme zelený Heineken.
Počas krátkeho pobytu sme ochutnali ešte jednu tamojšiu značku. Pivo Sands malo jemnučký úvod a rovnaký bol aj stred, v ktorom ste zachytili citrusové tóny aj karamel. Koncovka bola chmeľová len tak, aby ste nepovedali. Vodové, ploské a nevýrazné pivo. Tu by bola známka o jeden stupeň nižšia.
Na Bahamách nájdete aj remeselné pivo, to sme neochutnali. Príhoda s Heinekenom nás však prekvapila. A možno by ani nemala. Možno by sme však mali prehodnotiť pomenovanie europivo. Aby sa na nás veľkí pivári zo starého kontinentu nehnevali. Pivo väčšiny z nich je totiž naozaj „svetové“.