Ako sme v Tatrách hľadali podnik zameraný na pivo

Beerpoint Tatranská Lomnica

Remeselné pivo sa stalo aj na Slovensku fenoménom. Vytvorila sa celkom slušná skupina konzumentov, ktorá takýto produkt vyhľadáva. A kde je dopyt, tam sa vytvára aj ponuka. Pri našom výjazde pod Tatry sme sa rozhodli, že vyskúšame podnik, ktorý konzumentov láka na remeselné pivo. Naše cesty zamierili do Tatranskej Lomnice, konkrétne do podniku BeerPoint.

Najširšia ponuka v Lomnici?

Ako sme si vybrali práve tento podnik? Bola to viac-menej náhoda. Dobré časy v Starom Smokovci sme viackrát navštívili, chceli sme skúsiť niečo nové. Google nám ukázal, že tento podnik už názvom cieli na pivárov.

Už pri vstupe do podniku nás „zaujme“ pútač. Ten v češtine láka na to, že „čepujeme regionální pivo“. Kriedou je dopísané, že v ponuke je remeselné pivo. Do podniku prichádzame koncom septembra v stredu večer. Obsadené sú dva stoly. Jeden menší, druhý veľký. Podľa zloženia konzumentov išlo o firemný teambuilding.

Beerpoint Lomnica

Zvyšok podniku je prázdny. Nádejame sa teda, že to pôjde celkom hladko. Dopredu môžeme povedať, že sa mýlime. Obsluha je pri nás pomerne skoro, prvé pivo nám však na stôl príde po takmer 15 minútach. Aj by sme pochopili, keby bolo plno, ale nebolo.

Ale vráťme sa k procesu výberu. Na výčape sme našli sedem pív – šesť alkoholických a jedno nealkoholické.  Aj keď pivovar lákal na remeselné pivo, prevahu mali kúsky z väčších pivovarov.  V ponuke sme našli po dve pivá z pivovarov Nymburk (známy pod značkou  Postřižinské) a pivovaru Primátor. Tie zaraďujeme medzi menšie priemyselné pivovary.

Beerpoint Lomnica 01

Ponuku dopĺňala Nachmelená opica s alkoholickou a nealkoholickou „ipou“ a jediný slovenský kúsok Fasa Prasa od regionálneho pivovaru God Times Brewery zo Svitu.

Dajme to slovensky

Už sme sa na našich pivných cestách stretli so všeličím, ale s tým, aby podniky prekladali názvy českých pív do slovenčiny ešte nie. Tu si povedali, že názov piva Tchyně nie je dostatočne „sexi“ a tak pivo v ponuke uviedli pod menom Svokra.

Začali sme práve kúskom Primátor Tchýně 11°. Bol úplne v pohode. Ľahko piteľné, voňavé a vyvážené pitie. Rezkosť bol síce o čosi vyššia, ale kondícia bola príjemná. Za nás by to bolo za 7,5 bodu. Len dodajme, že išlo o štýl India Pale Lager, ktorý sa Primátoru podaril a drží si dobre nastavenú latku už dlhšie.

Kým s prvým kúskom sme boli spokojní, s druhým už nie. Pivo Fasa Prasa 12° z pivovaru God Timer Brewery pôsobilo rozhádzane, málo piteľné. Výrazné boli kvasnice, ale aj oxidácia. Toto pivo sme pili viackrát, ale v takej zlej kondícii ani raz. A dovolíme si tvrdiť, že k nášmu zlému zážitku prispelo zlé skladovanie či dlhšie narazený sud. Takto podávané pivo stačilo na päťku.

Ako tretí kúsok sme ochutnali pivo s názvom Nachmelená Opice 14°. Išlo o hutné a v podstate iskrivé pitie. Chýbalo viac sviežosti, prítomná bola aj oxidácia (do Tatier zavítalo podstatne skôr, ako my). Určite to nebola prvá trieda, ale pivo neurazilo a za nás to bola slabšia sedmička.

Je čo vylepšovať

Už sme naznačili, že na prvé pivo sme čakali takmer 15 minút. Následne sme ďalšie kúsky objednávali hneď po tom, ako nám na stole pristálo ďalšie pivo. Dlhé čakanie na pivo však nebolo jedinou výčitkou. Ochutnali sme aj plnené tortily. Aj keď sme sedeli za stolom dvaja a objednali sme si to isté, jedlo nám doniesli po jednom so značným časovým odstupom.

Pred ôsmou večer sme zostali v podniku len dvaja. Niekto by mohol argumentovať tým, že bolo po sezóne a hostí je v Tatrách málo. Bohužiaľ sme následne vyskúšali Grill Pub a tam to bolo plno.

Musíme pochváliť snahu priniesť do Tatier podnik, ktorý je zameraný na pivo. Pretaviť nápad do životaschopného konceptu je však v tomto prípade dlhá cesta. Porozmýšľať by mohli už nad šírkou (čím viac je niekedy na škodu) a obsahom ponuky. A nešlo len o to, že v nápojovom lístku hrala presilovku česká produkcia.

Rýchlosť obsluhy je kapitola sama o sebe. Bohužiaľ v tomto bode sme sa stretli s mnohými amatérskymi chybami. A podnik je to  pritom príjemne  zariadený s dobrou polohou. Ak sa chceli odlíšiť pivnou ponukou a zamerať sa na náročnejšieho pivára, majú smolu. Takýto klient je náročnejší a často druhé šance nedáva.

Majiteľom držíme palce. Veríme, že takýto koncept sa dokáže uživiť aj v Tatrách. Musí byť však namixovaný tak, že sa v ňom stretne dobré pivo, aspoň priemerná obsluha, príjemná atmosféra a keď sme už v Tatrách, bodol by aj nejaký regionálny rozmer.

Podnik BeerPoint nebudeme hodnotiť bodmi. Veríme, že sa doňho vrátime a presvedčí nás, že sme ho navštívili len v zlom období.

Zhrnutie

 

Plusy

  • Chválime nápad takýto podnik otvoriť.
  • Dobrá poloha. Podnik je prakticky v centre tatranskej osady.

 

Mínusy

  • Obsluha. Čakať na prvé pivo takmer 15 minút pri prázdnom podniku je zlé vysvedčenie.
  • Kondícia piva. Najmä Fasa Prasa čo-to prežilo.
  • Ponuka piva. Prevaha českého piva v pomere 6:1 bola výrazná.

 

Sending
Hodnotenie čitateľov
2.83 (6 hodnotenie)