Bašta: Keď podnik neexperimentuje a hrá na istotu

Že je Česko krajinou zasnúbenou pivu, nemusíme pripomínať. Naši susedia majú vybudovanú silnú pivnú tradíciu a môžete to vidieť v každom regióne. Keď sme začínali písať túto stránku, mysleli sme si, že práve tamojšia scéna je na tom mnohonásobne lepšie ako naša. Z pohľadu kvantity určite.

Počet pivovarov prekročil číslo 400 a neustále rastie. Vyberať si máte z čoho. Za ten čas sme čo-to ochutnali a musíme konštatovať, že so šírkou ponuky pribúdajú aj pivovary, ktorých produkcia sa ničím nevymyká od europivnej cesty. Dokonca sú na tom o dosť horšie. Ale o tom nemá byť dnešná recenzia. Počas pracovnej cesty sa nám naskytla možnosť ochutnať pivo v pražskom podniku Plzeňská restaurace U Bansethů a sousedský pivovar Bašta.

Sme v pivovare?

Dvojpodnik nájdete v pražskej štvrti Nusle. Ako už názov vypovedá, ide o podnik zložený z reštaurácie a pivovaru. Obe prevádzky síce nájdete pod jedným menom, tvoria však dva samostatné celky so samostatnými vstupmi.

Keď sme pri hľadaní otváracej doby pozerali na podrobnosti, nenašli sme ich. Aj preto nás prekvapilo, že počas obeda slúžil pivovar ako reštaurácia. Aj sme sa obsluhy pýtali, či sme správne. „Áno, je to pivovar,“ uisťoval nás čašník, ktorý mal naponáhlo. V čase našej návštevy to v podniku žilo. Podávali sa obedy a bolo rušno.

Pivovar pripomínal klasickú českú „hospodu“. Drevené vybavenie, drevené stoly. Nás najviac zaujímala ponuka čapovaných pív. V ponuke sme ich našli päť. Len dva z nich však boli domáce, zvyšok tvorili belgické pivá. Očakávali sme, že ponuka z domácej „kuchyne“ bude o čosi bohatšia. Čo už.

Výber tak nebol problém. Náš testing sme začali pivom s názvom Světlý Kroužkův ležák. V ponuke nebol bližšie rozobraný. Okolo nás pobehovali čašníci a v tom návale sme nemali odvahu pýtať sa ich na stupňovitosť ležiaku.

Pivo malo zlatistú farbu a bolo číre. Zdobila ho šľahačková pena. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste slad, karamel a náznakom aj korenistý podtón. Sladový nástup bol výrazný, telo bolo plné s náznakmi karamelu i medu. Prechod k horkastej koncovke bol jemne korenistý. Piteľnosť piva bola fajn a v pohode bolo aj vyskladanie. Trocha rušila vyššia rezkosť. Inak to bol nadpriemerný kúsok za sedem bodov. Určite niekoho neurazí.

Aj belgické pivá

Druhým na rade bol Baštův polotmavý ležák. Ten mal hnedo-červenú farbu, ktorá bola ozdobená bielou smotanovou dlhotrvácnou penou. Vo vôni piva ste našli karamel, černice aj kolový nápoj. Sladový základ piva bol výrazný, v plnom tele ste našli kombináciu karamelu, orieškov a jemne aj kávy. Koncovka je výrazne horkastá. Podobne ako pri prvom pive, aj tu bola rezkosť vyššia. Pivo bolo bez chýb či pachute, príjemne horkasté. V našom hodnotení sedem bodov.

Belgické pivá sme v ponuke netestovali, to môžeme piť aj na Slovensku.  Aký bol teda náš celkový dojem? Celkom pohodový. Pivovar Bašta bol v čase návštevy plný a ľudia si k obedu dávali „povinné“ malé pivko. A práve v pohodovom popíjaní a príjemnom posedení je zmysel takéhoto podniku. Určite v tomto pivovare neprežijete pivný orgazmus a nezažijete nezabudnuteľné pivné dobrodružstvo.  Ponúka „len“ poctivú pivnú klasiku, ktorá určite osloví lokálnych priaznivcov okolo komína.

Ale význam takýchto podnikov je dôležitý nielen v Česku, ale aj u nás. Vytvárajú protiváhu veľkým hráčom a ponúkajú autentické pivo. A tu treba povedať, že pre bežného pivára aj za akceptovateľnú cenu. A to je základ. Aj preto majú pivovary ako Bašta svoje miesto na trhu.

3.5

Zhrnutie

Plusy
– Slušná kondícia piva.
– Príjemná atmosféra.
Mínusy
– Výber piva. Pre niekoho môžu byť len dve domáce pivá málo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
3.67 (3 hodnotení)