Keď v zahraničí zistíte, ktorým smerom by sme mali ísť

Schlossbrauerei Odelzhausen  Vstup

Niekde sme raz čítali, že v Bavorsku neexistuje zlé pivo, buď je dobré, alebo výborné.  Či je tomu naozaj tak,  môžeme špekulovať. Každopádne do Bavorska sme sa vybrali na krátky výlet, kde sme spojili príjemné s užitočným.

Nie, nešli sme podľa pivných webov a nehľadali to, čo je najlepšie hodnotené. Nechali sme to samospádom a išli tam, kde nás to doviedlo. To bol aj prípad pivovaru Schlossbrauerei Odelzhausen, ktorý nájdete zhruba pol hodinky cesty od nemeckého mesta Augsburg.

Hlavne tradične

Pre cestujúcich môže byť jeho hlavnou výhodou poloha a blízkosť diaľnice. Stačí len zísť z dopravnej tepny a pred vami sa otvára komplex Schlossbrauerei Odelzhausen. Ide o bývalé šľachtické sídlo, ktoré prevádzkuje rodina už vyše sto rokov. Pod jednou strechou nájdete hotel, reštauráciu a samozrejme aj vlastný pivovar.

Schlossbrauerei Odelzhausen 03

Ceny piva

A to, že na tradícii je tento podnik postavený cítite na každom kroku. V čase našej návštevy sme mohli využiť terasu. Neboli sme sami. Bol piatok, terasa sa postupne zapĺňala. Keď sme začínali, osadenstvo tvorili hlavne staršie ročníky.

Pivo nechýbalo na žiadnom stole. To bol základ a ako ukázali aj ďalšie dni, Bavorsko je s pivom jednoducho späté. Na pivo sa jednoducho musí ísť a z tohto faktu môžu profitovať aj prevádzkovatelia. Nakoniec, na tomto mieste sa pivo varí od roku 1450.

Netrvalo dlho a bola pri nás obsluha. V ponuke sme našli trojicu pív. Nebolo o čom, vyskúšali sme všetky tri. Ako prvé sa na rad dostalo pivo s názvom Odelzhauser Traditions Hell. Pivo malo svetlú žltú farbu, ktorú zdobila smotanová nevysoká pena.

Schlossbrauerei Odelzhausen Odelzhauser Traditions Hell

Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste kombináciu jemného karamelu, náznakov medu. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť jemne nižšia. V chuti ste mohli cítiť tóny po mede, chlebnatosti,  a slade. Horkosť bola nevýrazná a vôbec, pivo malo sladovejší charakter. Bol to však príjemný kúsok, dobre piteľný . V pomyslenom bodovaní by dostal 7 z 10 bodov.

Až k najlepšiemu

Druhým testovaným kúskom bol Odelzhauser Naturtrüb Hell. Ak sme to správne pochopili, išlo o nefiltrovanú verziu prvého kúsku. Zaujímovosťou je, že kým prvé pivo ponäúkajú aj vo fľaši, toto je len na výčape.

Odelzhauser Naturtrüb Hell

Pivo na nás pôsobilo živšie a mnohorozmernejšie. Malo výrazne kalnú farbu, na ktorej ste mohli nájsť smotanovú penu. Vôňa bola výraznejšia a sviežejšia, keď ste v nej zachytili slad a jemne aj med. V chuti ste mohli rozoznať kombináciu sladu, chlebnatosti, ale aj náznakov jemnej ovocnej sviežosti. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie sladovejšie. Za nás o malý kúsok lepšie pivo ako v prvom prípade a 7,5 bodu.

Medzitým sme si dali aj niečo pod zub. Nemohol chýbať „schnitzel“ so zemiakovým šalátom  a špargľová polievka. Jedlo nám na stôl doniesli rýchlo, bolo chutné a bez našich výhrad.

Tretím testovaným kúskom bolo pivo, ktoré bolo predstavené ako Operator Dunkel. Išlo o štýl Doppelbock. Pivo malo obsah na úroni sedem percent a na jeho profile to bolo poznať. Kúsok mal medenú farbu, ktorá bola vysoká a nadýchaná.

Vo vôni ste mohli rozoznať karamel, tmavé bobuľovité ovocie aj náznaky mliečnej čokolády. A podobné zloženie ste mohli nájsť aj v chuti tohto piva, ktoré okrem toho ponúklo náznaky keksíkov a masielka. Horkosť bola stredná, doznievanie sladovo-ovocné. Pivo bolo výborné. Bolo hutné, iskrivé a pekne vyskladané.

Operator Dunkel

Za nás to bolo osem bodov. Alkohol ste síce cítili, nebolo to však nič vyrušujúce. Určite pivo, ktoré by sme si kedykoľvek zopakovali.

Stávka na istotu

A pri tomto kúsku sa naše oficiálne testovanie aj skončilo. Nahliadli sme aj do interiéru a aj tam nás čakalo príjemné prostredie. Napriek tomu, že podnik sa odvoláva na vyše storočnú tradíciu, vnútri sa miešalo nové so starým. Taký ideálny mix, ktorý je zárukou toho, že vás nič nevyruší.

A taký je aj Schlossbrauerei Odelzhausen. Stavil na bavorskú klasiku a aj podľa osadenstva, ktoré sa počas nášho pobytu menilo a pribúdalo, to funguje. Podnik nepotrebuje ohurovať či lákať na niečo nezvyčajné. Ponúka len to, na čo sú domáci zvyknutí dlhé roky, ba desaťročia. A nám sa to páčilo.

A možno je škoda, že na Slovensku takúto kontinuitu nájdete len v máloktorých podnikoch. Napríklad Richtár Jakub takéto atribúty spĺňal, aj tak mu to na prežitie nestačilo.

4

Zhrnutie

+

  • Nie je to turistická pasca. V podniku sme boli asi jediní zahraniční návštevníci.
  • Pivo bolo v dobrej kondícii.
  • Obsluha bola milá, rýchla a usmievavá (to u nás nie vždy nájdete).
  • Atmosféra bola mimoriadne príjemná.

  • Pivo mohlo byť v menu predstavené. Chýbal nám údaj o obsahu alkoholu.