Belgická cesta z poľského pivovaru (Cornelius Triple Blond)

Prvý nástrel: Poľský pivovar Cornelius má za sebou pomerne turbulentnú históriu. Založila ho spoločnosť Sulimar, ktorá vznikla ešte v roku 1927. Spočiatku produkovala nealkoholické nápoje a ocot, neskôr k tomu pridala aj stáčanie a fľaškovanie piva. V roku 1988 začala s výrobou vlastného piva, ktoré dostalo označenie Kiper. V ďalších rokoch pivovar modernizuje a úplne mení politiku výroby, ktorá vyvrcholili rebrandovaním. V lete 2007 uviedla na trh novú pivo pod značkou Cornelius, ktoré dalo meno aj celému pivovaru. Ten má aktuálne kapacitu na úrovni milión hektolitrov piva ročne. Dnes si od neho ochutnáme pivo štýlu Belgian Ale.

Názov piva: Triple Blond

Pivovar: Browar Cornelius

Druh piva: Belgian Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 18,1%

Obsah alkoholu: 8,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (plzeňský, viedenský), pšeničný slad, chmeľ (Marynka, Lubelski, Cascade),pomarančová kôra, koriander, kvasinky.

Cena: Pivo sme kúpili v poľskom supermarkete. Stálo necelé euro.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je mútne, keďže je nefiltrované.

Pena: Jemnučká, rýchlo padla.

Vôňa: Korenistá, určite zachytíte koriander, med či náznaky klinčekov.

Chuť: Už úvodné tóny sú hutné a hutnosť charakterizuje aj ďalší priebeh tohto piva. V strede sa kombinujú tóny korenín, červených pomarančov a koriandra. Koncovka je výrazne horkastá.

7/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Štýlovo síce ide belgickou cestou, ale má výrazne znaky poľskej školy. A to nemyslím nič zlé. Poliaci postupujú v pivnom svete míľovými krokmi. V prípade tohto kúsku trocha ušli dopredu. Najmä čo sa týka hutnosti tónov a výraznejšej horkosti. Inak je toto pivo piteľné a vysoký obsah alkoholu v ňom prakticky necítite. Až po pár dúškoch, keď vás čosi začne hriať. Dávam slušných sedem bodov. Pokojne vyskúšajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7/10 (2 hodnotení)