Belgický „guláš“, ktorý určite zahreje (Barbãr Bok)

Barbar Bok

Prvý nástrel: Belgičania sú vo svete známi dobrým pivo. Len je otázne, či ich dobré pivo môžeme kúpiť aj na Slovensku. Na jeden ich kúsok sme natrafili v Carrefoure. Má názov Barbãr Bok. Ide o špeciálne tmavé pivo, ktoré patrí medzi riadne našľapané. Obsah alkoholu sa totiž pohybuje na úrovni 8,5 percenta.

Názov piva: Barbãr Bok

Pivovar: Brasserie Lefebvre

Druh piva: Belgian Strong Ale

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 8,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšenica, med 2,5 %, chmeľ, cukor, horké pomaranče, koriander, kvasinky.

Farba: Čierna s jemným nádychom do fialova.

Vôňa: Káva krížená s koreninami. Cítim koriander aj citrusy.

Pena: Bol som prekvapený. Najprv pomerne hutnou konzistenciou a potom jej rýchlym odchodom.

Chuť: V úvode prekvapí vyššia rezkosť. Slad začína celkom zostra. Prichádza stred, v ktorom nájdete kávu, karamel a určite citrusovú sviežosť. Takú zmes všakovakých chutí. Samozrejme tu nesmie chýbať koriander a na záver alkoholové zohriatie.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Aj keď neviem či by som sa k nemu chcel pravidelne vracať. Začnime od toho pozitívneho. Chute sú pekne hutné. (Pri tejto stupňovitosti by to hádam problém asi aj tak nemal byť.) Zaujímavo je namiešaný aj stred, v ktorom nájdete kombináciu karamelu, koriandru a ovocia. Koncovka zahreje. Trochu mi vadí celková nasládlosť. Rozmýšľam nad celkovou známkou. Dávam sedmičku. Pivo stojí určite za ochutnanie. Ja sa asi k nemu nebudem vracať. Ale to je otázka individuálnej chuti. Je ťažšie, ale určite príjemné spestrenie pivnej ponuky.