Bol lekár, lobista i politik. Teraz chce byť pivovarník

Považany

Na Považí sa kreslí nový pivovar. Variť pivo by chceli v obci Považany neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Kým obdobné správy sú zväčša potešujúce, táto vyvoláva viacero otáznikov. Dôvodom je osoba majiteľa, ktorý si v susednom Česku spravil nie práve najlepšie meno.

Začnime úplne na začiatku. Ak by ste pátrali na internete po mene Peter Jambor, vyskočili by vám napríklad  články s názvami  „Podvodník ztrácí šanci proniknout na pražský magistrát. VV ho vyškrtnou“ alebo „Poslední případ doktora Valka“. V oboch článkoch je ústrednou postavou Peter Jambor, na Slovensku narodený a vyštudovaný lekár. Ten sa u našich západných susedov zaplietol do viacerých káuz. České Hospodářské noviny ho dokonca označili za podvodníka. „Jambor sa už roky pohybuje v energetike a ekologických dotáciách. Aby mal lepší prístup ku kľúčovým ľuďom, vydával sa dokonca za poradcu ministra priemyslu – ktorým samozrejme nebol,“ píše český denník a poukazuje na to, že jeho osobou sa zaoberali aj súdy. „HN majú rozsudok, podľa ktorého Jambor firmu pripravil o 70 miliónov. Celkom jednoducho: z firmy Panorama Group poslal na zahraničné účty tri milióny švajčiarskych frankov. V banke sa pritom vydával za šéfa predstavenstva, aj keď ním už niekoľko mesiacov nebol,“ píšu české Hospodářské noviny. Pred súdom sa obhajoval tým, že zastupoval zahraničného investora.

Nebola to však jediná kauza. Tie vyplávali na povrch po tom, čo sa snažil kandidovať v regionálnych voľbách. Aj kvôli tlaku musel odstúpiť. Týždenník Euro charakterizoval vyštudovaného lekára takto. „Od začiatku deväťdesiatych rokov sa točil okolo politiky a biznisu. Tvrdí o sebe, že pracoval pre Ernst and Young, ako člen konzultačnej skupiny pre analýzu vývoja energetickej základne v strednej a východnej Európe, že bol poradcom ministerstva priemyslu, členom energetickej komisie českého parlamentu alebo viceprezidentom pre výročné zasadnutie MMF v roku 2002.“

Aby toho nebolo málo, Jambor spolupracoval aj so slovenskými ministerstvami, štátnou železnicou či politikmi. Zadarmo to nebolo. Ten istý človek si teraz chce na Slovensku postaviť pivovar. Samozrejme, chce použiť eurofondy. Komisie už posudzujú jeho zámer postaviť pivovar v obci Považany. „Účelom navrhovanej činnosti je posúdenie malého pivovaru s kapacitou 600 hektolitrov ročne. Pivovar bude slúžiť na výrobu filtrovaného a nefiltrovaného piva pre vlastnú spotrebu,“ píše investor v zámere, ktorý aktuálne posudzujú úrady.

Pivovar by podľa zámeru mali začať stavať už v máji či júni. Podľa dokumentov, ktoré investor predložil úradom na posúdenie, nie je známa veľkosť investície. „V súčasnosti nie sú vyčíslené náklady. Tie budú spresnené v ďalšom stupni projektovej dokumentácie,“ konštatuje investor.  Z eurofondov pritom „pýta“ niečo menej ako 1,4 milióna eur. „Pri navrhovanom technologickom vybavení a v navrhovaných podmienkach je predpoklad na dosiahnutie dobrej kvality piva,“  obhajuje svoje ciele investor.

Jambor na otázky portálu oPive.sk neodpovedal. Svoje plány však potvrdil pre slovenské Hospodárske noviny. Tie zistili, že vyštudovaný lekár pripravil štyri projekty, z ktorých chce cez eurofondy získať štyri milióny eur. „V obci Považany plánujem rozšíriť ubytovaciu kapacitu existujúceho nízkokapacitného ubytovacieho zariadenia. Plánujem vybudovať aj minipivovar, skleník na produkciu zeleniny a odbytové centrum na predaj zeleniny (triedenie, úprava, balenie, expedícia, predaj),“ prezradil pre HN Peter Jambor. Ak sa pozriete na jeho meno v živnostenskom registri, nájdete v ňom aj to, že už si stihol spraviť živnosť na varenie piva a sladu.

Či na slovenskej pivnej mape pribudne aj pivovar Považany, uvidíme v nasledujúcich týždňoch. Dá sa predpokladať, že nutnou podmienkou bude pridelenie eurofondov celému projektu.

Snímka: Google Street View