Boom remeselných nealko pív? Na Záhorí sľubujú novú sériu 

Nealko pivo - Svätojánsky pivovar

Dlhé roky to bola prehliadaná kategória piva. Aj keď na Slovensku vznikali nové pivovary, ponuka remeselného nealko piva bola biedna. Pivovary, ktoré ponúkali nealkoholické pivo, by ste vedeli spočítať na prstoch jednej ruky. Zdá sa však, že ďalšie mesiace a roky môžu byť o čosi pestrejšie.

Naelko kyseláč

Len nedávno sme písali o novom pivovare Nilio, ktorý sa chce špecializovať na pivo bez alkoholu. Vody však chce v tomto smere výraznejšie rozvíriť Svätojánsky pivovar. Ten aj doteraz patril medzi pivovary, ktoré ponúkali svoje nealkoholivké pivo. Konkrétne ste vo vybraných podnikoch mohli piť pivo Nealko APA.

Aktuálne pritom na trh uvádzajú ďalšie nealkoholické pivo s názvom Nealko Sour Ale – Višňa Rakytník. Ako už názov vypovedá, ide o prvý nealkoholický kyseláč na našom trhu. „Pivo Nealko Sour Ale som mal v hlave odvtedy, čo sme urobili a doladili pivo Nealko APA,“ začína rozprávanie pre oPive.sk majiteľ Svätojánskeho pivovaru Juraj Gajdoš.

Podľa jeho slov receptúru dolaďovali a vylepšovali skoro rok.  Už pred rokom si povedali, že na trh chcú uviesť sériu nealko kyseláčovA prečo začínajú práve višňou? „Moje obľúbené pivo z lambikov je Kriek, tak voľba bola jasná,“ vysvetľuje Gajdoš.

Ten hovorí, že pôvodne mal byť kyseláč len višňový, neskôr k tomu pridali aj rakytník. „Napadlo ma, že by sme višne mohli spojiť s rakytníkom, ktorý pivu dodal krásnu kyslosť a typickú chuť rakytníku,“ vysvetľuje pivovarník.

Aj ďalšie verzie

Pivo malo svoju premiéru v českej obci Petrov na Chmelobraní. „Zožalo veľký úspech. Vyčapované sme ho mali prakticky za pár hodín,“ približuje majiteľ Svätojánskeho pivovaru.

Pivo čaká uvedenie aj na Slovensku. „Ako prvé bude k dispozícii v Skalickej pivotéke. Práve jej majiteľ nás dokopal do toho, aby sme pivo konečne urobili,“ hovorí s úsmevom Juraj. Postupne by sa malo pivo dostať aj do podnikov, ktoré ponúkali jeho prvé nealkoholické pivo.

Pivovar už teraz avizuje, že neskončí pri prvom kyseláči. „Bude to séria troch sour ejlov. Ako druhé príde na rad jablko a tretie pivo bude prekvapením. Každopádne je to pre nás iba začiatok cesty,“ naznačuje Juraj. Ten hovorí, že chystajú aj alkoholovú verziu pív. 

Prečítate si aj 

Slovenský unikát. Otvorili pivovar Nilio zameraný na nealko

Snímky: Svätojánsky pivovar