Liptovär: Výzva? Dotiahnuť rozšírenie výroby

Opäť to nebola nuda. Máme za sebou pivovarnícky rok 2016 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá majiteľ pivovaru Liptovär Marián Kokoruďa.

Marián Kokoruďa (na snímke vľavo) so sládkom pivovaru Liptovär Jozefom Vaculom.

Ako hodnotíte rok 2016 z pohľadu pivovarníka?
V tomto smere sme spokojní. Bez akýchkoľvek problémov sme zvládli zmenu sládkov, vďaka čomu máme pocit, že naše pivá (a vôbec chuť variť nové pivá) chytili mladícky elán a drive. Naše pivá po úpravách chytili nový šmrnc a ľuďom chutia.

Čo bolo pre vás udalosťou roka?
Predsa len otvorenie pivovaru a prvý var je nadlho pre každý pivovar veľkou udalosťou. Nám sa podarilo na trhu etablovať s novými značkami piva ako sú Schiarnik, Neni Problém, príp. Ppropaganda.

Aké problémy trápia podľa vás sektor pivovarníctva?
Tu sa budeme opakovať… Je ľahké sťažovať sa na to, ako sú podnikateľom zo strany štátu hádzané polená pod nohy… Toto dokáže zmeniť 2,5 milióna voličov. Ale na druhej strane, je pár desiatok ľudí v pivovarníctve, ktorí môžu zmeniť aspoň spolufungovanie medzi sebou, stačí ustúpiť zo svojho ega… A neuveríte, zohnať peniaze na pivovar a následne rovnako naladeného sládka, nie je o nič ľahšie ako uvariť pivo samotné ….

Čo vám urobilo v roku 2016 najväčšiu radosť?
To že sme prežili až do 31.12.2016 🙂 A určite aj to, že sa nám darí znižovať naše záväzky vo finančných inštitúciach.

Aký bude podľa vás rok 2017? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Bude to rok bez parlamentných a komunálnych volieb, bez olympiády, budú MS v hokeji, Salón piva prvýkrát v Prahe. Pre nás je najväčšou výzvou snaha dotiahnuť do úspešného konca predstavu rozšírenia produkcie pivovaru… A presvedčiť Liptákov, že pivo je lepšia alternatíva ako borovička 🙂

Snímka: Pivovar Liptovär