Bratislava má ďalší pivovar. V Hlinovom Flag Shipe

Kalstorny pivovar Official 2

Od ohlásenia až po otvorenie to trvalo asi dva a pol roka. Ale predsa. Bratislava sa dočkala ďalšieho minipivovaru. Postarala sa oňho rodina poslanca, aktivistu a predovšetkým podnikateľa Alojza Hlinu. Včera otvorila v priestoroch vedľa známeho bratislavského podniku Flag Ship nový Kláštorný pivovar.

Prvé zmienky o Kláštornom pivovare sú ešte z jari 2013, keď o ňom informovali Hospodárske noviny. „Pripravujeme rekonštrukciu priestorov, v ktorých vznikne Múzeum 17. novembra, kaviareň, kníhkupectvo aKláštorný pivovar,“ hovorila v apríli 2013 Martina Hlinová, riaditeľka 1. Slovak Pubu i Bratislava flag ship restaurant. Podľa jej slov o pivovar sa snažili už skôr, ich plány však zmarila hospodárska kríza. „Všetky naše prevádzky sme otvárali bez veľkej pompy a hneď, ako sa nám podarilo dotiahnuť posledné detaily. Tak to bude i v tomto prípade,“ upozorňovala Martina Hlinová.

V centre Bratislavy sa chcú venovať hlavne produkcii klasického českého ležiaku. „Kláštorný ležiak sa varí tradičným dekokčným spôsobom rmutovania v medenej varni, ktorú môžete vidieť na prízemí. Pivo potom pomaly a prirodzene kvasí v otvorených spilkách ako kedysi, následne leží v ležiackych tankoch minimálne 21 dní,“ prezrádza pivovar v materiáloch. Pivo je podľa majiteľov vyrábané z čerstvo namletého sladu, z českého žateckého chmeľu a čerstvých pivovarských kvasníc.

IMG_2684

Hlinovci si na pomoc zavolali odborníkov z Česka. „Na zachovanie receptúry a tradičnej výroby Kláštorného ležiaku dohliada najdlhšie slúžiaci sládek v Čechách, osobnosť vedená v Sieni slávy českého pivovarníctva a sladovníctva, majster sládek Ivan Chramosil, ktorý celý svoj profesionálny život varil pivo U Fleku,“ píše pri vstupe nový pivovar. Práve na kultový český pivovar chcú nadviazať aj v Bratislave.

Rodina poslanca okrem Flag Shipu vlastní aj známy podnik 1. Slovak Pub na Obchodnej ulici v Bratislave. V ňom ste tiež mohli nájsť špeciálne obrandované vlastné pivo – Dobré pifko. To pre Hlinovcov varil najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko. Či dôjde k výmene vlastného piva aj v tomto podniku je nateraz otázne.

Snímky: FB Flag Ship, Slavomír Rusiňák