V centre Bratislavy pribudne ďalší podnik. Lákať bude na 20 píp

Damian Pivná Záhrada – Vydrica 01

Aj keď doba gastropodnikaniu nepraje a veľa podnikov zavrelo, nájdu sa aj pozitívne príklady, ktoré idú proti prúdu. V centre Bratislavy dnes otvorí svoje brány nový podnik, ktorý sa výberom piva zaradí medzi najväčšie v hlavnom meste. Podnik Damian Pivná Záhrada – Vydrica chce totiž ponúkať na výčape až 20 druhov piva.

Známe meno

Ak sa povie Damián, v pivnej brandži asi každého napadne Damián Veis. Distribútor, kočovný pivovarník aj majiteľ pivných podnikov sa rozhodol rozšíriť ponuku o ďalší podnik. Dnes otvára novú, v poradí už tretiu prevádzku na Žiškovej ulici v lokalite Vydrica.

Damián vysvetľuje, že k otvoreniu ďalšej prevádzky ho priviedla príležitosť. „Bolo to v auguste minulého roku, kedy náš klient, bývalý bar Blind Pig ohlásil koniec. Nebol to typický klient, kde sa vyčapovalo veľa piva, ale ich bar mal neskutočnú atmosféru,“ približuje pozadie rozhodnutie Damián.

Podľa jeho slov vnímal podnik ako drahokam podhradia. „Zapustený dvorček obrastený zeleňou, historické 260-ročné klenby Domu Cechu rybárov a lodníkov. V tej chvíli som hneď vedel, že toto je ten priestor, ktorý potrebujeme a začal som konať,“ naznačuje.

Ten hovorí, že o druhej prevádzke rozmýšľal už dlho. Bolo len otázkou času, kedy nájde vhodný priestor. Jeho podmienkou bola lokalita v centre tak, aby vedela prilákať nielen miestnych, ale aj turistov na návšteve Bratislavy.

Bohatá ponuka

Základom ponuky má byť samozrejme remeselné pivo. „Základom je 20 píp, na ktorých bude narazený prierez pivných štýlov od ležiakov cez APA, IPA, New England IPA, Imperial Stouty a rôzne menej obvyklé pivné štýly, nealkoholické pivo až po Sour ale či Lambic,“ prezrádza Damián.

Damian Pivná Záhrada – Vydrica 05

Ponuka má byť pestrá zložená z domácich aj zahraničných pív. „Zastúpené budú rôzne pivovary, stabilne náš vlastný – Damian kočovný pivovar, cez najlepšie slovenské remeselné pivovary, české, chorvátske, maďarské, poľské ale aj nemecké, belgické či severské. Našou ambíciou je čapovať aj pivá, ktoré by ste inde hľadali márne,“ hovorí Damián. Súčasťou podniku má byť aj pivotéka.

Damián hovorí, že letná sezóna zaostáva za poslednými dvoma. „Letná sezóna je určite slabšia ako tá z roku 2019, dokonca možno aj ako tá minuloročná. A to porovnávam nielen situáciu v našom Bare, ale aj u našich veľkoobchodných zákazníkov,“ porovnáva majiteľ podniku.

Podľa jeho slov menej chodia väčšie skupiny, ktoré sa zabávali do neskorej noci. „Štamgasti a známe tváre však poctivo chodia. Ľudia sú pravdepodobne opatrnejší, oveľa viac uprednostňujú exteriér,“ zamýšľa sa.

Damián verí, že ďalšia vlna pandémia už bude menej bolestivejšia, ako ta druhá. „Dúfam, že vláda dodrží sľuby a zároveň to situácia umožní a zaočkovaní zákazníci budú môcť naďalej navštevovať gastronomické zariadenia. Avšak ešte dlho potrvá, kým sa dostaneme do stavu, aký tu bol pred krízou,“ uzatvára rozprávanie Damián Vajs. Podnik zatiaľ otvára terasu, neskôr by k nej malo pribudnúť interiérové sedenie a pivotéka.

Prečítajte si aj

V Slovenskom raji otvorili šenk s remeselným pivom. V pláne je aj pivovar

Snímky: Damian Pivná Záhrada – Vydrica