Spišský ležiak, ktorý zaujme uhladenosťou (Buchvald Ležiak)

Buchvald, Ležiak, pivo, test, recenzia, spišské pivo

Pivovar Buchvald začal svoju históriu písať v Poráčskej doline. Záujem bol veľký a majiteľ sníval o tom, že výraznejšie rozšíri svoju produkciu. Tak sa aj stalo a v roku 2018 sa pivovar presťahoval do Spišskej Novej Vsi. Novinkou, ktorú Spišiaci zaviedli len nedávno, je fľaškovanie piva. My sme si pár fliaš kúpili priamo v Buchvaldhause. Otestujeme si ich ležiak, ktorý je v čapovanej verzii veľmi podarený a chutí nám.

Názov piva: Buchvald Svetlý Ležiak 12°

Pivovar: Pivovar Buchvald

Druh piva: Ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 4,7 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, žatecký chmeľ, kvasinky.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 1,80 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je takmer číre.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Bola zložená z malých i veľkých bubliniek.

Vôňa: Sladová. Výrazný je karamel a jemne cítite aj korenisté tóny chmeľu.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo stredne plné. Nájdete v ňom kombináciu karamelu, medu i chlebnatých tónov. Koncovka je horkastá.

7/10

Zhrnutie

Na tomto pive môžeme posúdiť, že rozdiel medzi čapovaným a fľaškovaným pivom je veľký. Čapovaná verzia patrí medzi naše najobľúbenejšie ležiaky na slovenskej pivovarníckej scéne. Fľaškovaná verzia nie je vôbec zlá, chýba jej viac autentickosti a surovosti typickej pre remeselnú scénu. Ale to sme začali od  toho horšieho konca. Pivo je pekne vyskladané, uhladené a dobre piteľné, aj keď je rezkosť mierne vyššia. Pivo však nemá žiadnu „vadu“. Za nás sedem bodov.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.06/10 (8 hodnotenie)